SON HABERLER :
Başkan Böcek, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edildi Bu kentte yaşayan herkesin gazetesi Ekspres’ten bir ilk daha Ölümden dönen annenin isyanı Sahiller tıklım tıklım Tiyatro buluşmaları sona erdi
Öğretim yılı yeni sorunlar eski!
Antalya Ekspres

Yeni eğitim öğretim yılı yıllardır çözümlenemeyen sözleşmeli öğretmenlerin parçalanan aile dramıyla başlıyor. Ve sözleşmeli öğretmenlerin durumu yeniden hatırlanıyor, çözümlenmeden de unutuluyor. Sonrasında anne veya babadan ayrılmak zorunda kalan küçüklerin büyük isyanı yaşanıyor. Peki, dağılan ailelerinin birleşmesi için sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının kaldırılması hala düşünülmüyor mu acaba?

* * *

Okullar açıldı öğrencilerin okul özlemi bitti ama. Sözleşmeli öğretmen çocuklarının anne veya baba özlemi başladı. İkisinden biri evden ayrıldı. Aile parçalandı. Çocuğa ise özlemini unutmak kaldı. Kalan da giden de mutsuz. Bu işin dram tarafı. Ya ailesinden ayrı kalan öğretmenin özlük hakları, görev yerlerinde kalmaları için mali ve teşvik edici iyileştirmeler. Var mı, hayır. Mazereti gideriliyor mu. Hayır.

* * *

Sözleşmeli öğretmenler ailelerine kavuşmak istiyor. Dağılan ailelerinin birleşmesini istiyor. O halde ilgililer ilgisizler, takkeyi önünüze koyup iyice bir düşünmelisiniz. Çözümü elbette biliyorsunuz. Kadrolu istihdam. Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınması. Ücretli öğretmenlik gibi geçici istihdama son verilmesi. Eğitimin niteliğinin palyatif çözümlere mahkum edilmemesi. Ve de parçalanan öğretmen ailelerinin bir araya getirilmesi. Geleceğimize dokunan, dünyayı değiştiren öğretmenlerimizin huzurla eğitim verebilmeleri için standartlarının yüksek olması gerektiğini hepimiz biliyoruz.

* * *

‘Kutsal’ bellediğimiz öğretmenlik mesleğine gönül veren gençlerimiz, atanamama ve mesleklerini yapamama kaygısı ile eğitimciliği tercih etmez hale geldi. İşte buyurun, yeni başlayan eğitim ve öğretim yılında öğretmen açığı yine gündemde.

* * *

Bu bağlamda, sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının kaldırılması yönünde yıllarca mücadele veren ve mücadeleyi halen sürdüren Eğitim Bir Sen yetkilileri ‘Sözleşmeli öğretmenlik son bulmalı, farklı istihdam modellerinden vazgeçilmeli. Öğretmenlerin motivasyonunu artıran bir kariyer sistemi oluşturulmalı, öğretmenlik kadrolu istihdamın yapıldığı bir kariyer mesleği olarak görülmelidir’ diyor. Ve devam ediyor ‘Sözleşmeli öğretmenlere eş ve mazeret tayin hakkı da sağlanmalı’. Yani denen o ki, çözüm kadrolu istihdam.

* * *

Eski sorunlarla başlayan yeni öğretim yılında, eğitim sistemindeki bu parçalanan aile sorununun ivedilikle çözümü dileğiyle...

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres