SON HABERLER :
Öykü Arin'in annesinden kemoterapi haberlerine sitem Küçük valinin ilk talimatı emniyet kemeri tokası oldu Korkmaz 6 yılın rekorunu kırdı Sağlık Sen'den istihdam talebi Göz için sarı ve turuncu gıdalar tüketin!
Ölçüm cihazlarına dikkat!
Antalya Ekspres

Şeker ölçüm cihazları mercek altına alındı. Neden mi; güvensiz oldukları tespit edildi de ondan. Piyasada satılan kan şekeri ölçüm cihazları, Sağlık Bakanlığı tarafından denetime tabi tutuldu ve 57 firmanın kan şekeri ölçüm cihazlarından  15’inin güvensiz olduğu tespit edildi. Ve Bakanlık, o firmalara ait cihazları piyasadan toplatarak geri çekti.

 

* * *

Şeker hastalarının olmazsa olmazı kan şekeri ölçüm cihazı. İşlevi önemli ve ciddi. Bu cihazların Türkiye’de üretileni de var ithal edileni de. Ve de bu cihazlar, yine Bakanlığa bağlı Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından denetimleri ve analizleri yapılarak takip ediliyor. Bu bağlamda, 2015 ila 2018 yılları arasında piyasaya kan şekeri ölçüm cihazı veren 57 firma, Sağlık Bakanlığı tarafından denetime tabi tutuluyor. Bu firmalar arasında üretimi kendi yapan da var, yurtdışından ithal eden de.

* * *

İşte zurnanın zırt dediği yer de burası. Bu denetimler sonucunda, Sosyal Güvenlik Kurumu SGK’nın geri ödeme listesinde bulunan 15 kan şekeri ölçüm cihazının güvensiz olduğu tespit ediliyor. Ve dahi denetimler sonucunda söz konusu firmalara ait kan şekeri ölçüm cihazları piyasadan toplatılıyor, piyasaya sürümü durduruluyor. Sağlık Bakanlığı, konuya ilişkin yaptığı açıklamayla da kamuoyuna duyuruyor.

* * *

Acaba diyorum, piyasadan toplatılan bu sağlıksız kan şekeri ölçüm cihazları, kullanmış olan şeker hastaları için bir sıkıntı yaratır mı. Öyle ya yapılan analizlerde güvensiz oldukları tespit edilmiş cihazlardan söz ediyoruz. Piyasadan toplatılmakla sorun umuyoruz ki çözümlendi. Ama diğer tarafta da bu sakıncalı cihazları aylarca, yıllarca kullananların kaygıları var.

* * *

İşte burada yine devreye Çin’den ithal edilen ve de piyasa değeri diğer cihazlara göre ucuz olan kan ölçüm cihazları giriyor. Ehh, fiyatı ucuz olduğu için de halkın talebi fazla oluyor tabii. Ama uzmanlar uyarıyor ‘ucuz olan şeker ölçüm cihazlarını almayın’ diye. Sonuçta sağlık söz konusu. Sağlıklı günler dileğiyle...

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres