SON HABERLER :
ANODEM yönetimlerdeki ‘sakat’ işleyişi masaya yatırdı Üniversite otoparkının inşaatı ilerliyor Ecem Şahin Muratpaşa'da Manavgat'ta orman yangını AKM'de viyolonsel keyfi
Oldu Paşam!
Antalya Ekspres

Haydi buyurun, daha dün bir bugün iki. Yattık kalktık zıvanadan çıkmış zamlar, zangoç gibi yağdı üzerimize. Ve dahi vatandaşın ocağına ateş düştü. Aceleniz neydi ki, kaçıyor muyduk, az biraz nefeslenseydik bari. Yılın ilk zammı, ardından memur ve emeklinin maaşlarına yapılan zam haberi. De elektriğe, doğalgaza ve akaryakıta gelen bu büyük zamla artan maaşların bir anlamı kaldı mı? Hele de elektriğe gelen yüzde 127 zam. Neymiş efendim kademeli tarifeymiş. Bu ne ya, elektrik tüketiminde 150 kilovat saati geçerseniz faturaya yansıyan tarife yüzde 127 artış. Yani tüketimde 150 kilovat saati aşma. Oldu paşam!

* * *

2021’i uğurlarken dileklerimiz neydi  ‘gelen gideni aratmasın’. Ne oldu geri tepti. 2022’nin ikinci sabahı geldi elektriğe, doğalgaza, akaryakıta yapılan fahiş üstü zamlar. Ve de tüketiciye yeni yılın ilk kötü sürprizi oldu. Yetmedi, elektrikte kademeli tarife geçerli oldu. Peki bu kademeli tarife neden, anlayanınız var mı? Konutlarda enerji tüketimi 150 kws geçerse, kademeli tarife devreye giriyor ve faturaya yüzde 127 oranında artış yansıyor. Evinizdeki elektronik aletlerden vazgeçin, elektrik düğmelerini unutun, velhasıl-ı kelam 21’nci yüzyıl Türkiye’sinde yaşadığınızı yok sayın. Sağ olasın ya EPDK.

* * *

Evet, ‘mutlu yıllar’ diyerek devam edelim. Misal, kur düşmede akaryakıt zam almada. ’Neden akaryakıt düşmüyor’ diye sorgularken, al sana yeni yılda yeni bir zam daha. Gelenek değişmedi, benzin istasyonlarındaki tabelalar değişti. Elektrik, doğalgaz ve akaryakıta bir kerede gelen bu en büyük zam, faturaları da çıldırtacak. Eee sonrası nolcek? Akaryakıta gelen zam tüm kalemlerde fiyatları artıracak. Bitmedi, vergi, harç ve motorlu taşıtlar vergisi de yüzde 30’ların üzerinde zamlandı. (Allahtan arabam yok) Bakınız ekonomistler yeni yıl zamlarını değerlendirirken, ‘ son 20 yılın en yüksek zam oranı’ diyor. Demek ki bu kadarını beklemiyormuşuz.

* * *

Asgari ücret, alayla valeyle açıklandı. Memur ve memur emeklisine yüzde 27 nokta, SSK emeklisine yüzde 25 nokta bilmem kaç oranında zam yapıldı. Ama gelen ve gelecek olan zamlarla maaşlar puff. Peki TÜİK’in açıkladığı verilere göre yıllık enflasyon oranı ne, yüzde 36.08. Hani diyoruz aylıklardaki artış, bari enflasyon oranında olaydı. Deniliyordu ya ‘ vatandaşı enflasyona ezdirmeyeceğiz’. Ne oldu? Bu gelen fahiş zamlarla artan maaşların ne anlamı kaldı ki? Kaşık kepçe misali oldu gitti.  

 

                                     

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found