SON HABERLER :
ANODEM yönetimlerdeki ‘sakat’ işleyişi masaya yatırdı Üniversite otoparkının inşaatı ilerliyor Ecem Şahin Muratpaşa'da Manavgat'ta orman yangını AKM'de viyolonsel keyfi
Önce zam sonra tavsiye!
Antalya Ekspres

Karışık bi durum dimi? Akıl tutulması yaşatan türden. Neden söz ediyorum, Ankara’dan cep telefonlarına gelen mesajdan tabii. Yüksek elektrik zammından sonra Enerji Bakanlığı, milletin cep telefonuna tasarruf-tavsiye mesajı gönderiyor, ‘Enerjini verimli kullan. Aklınla verimli yaşa’. Rahmetli nenemin dediği gibi ‘Hoppalaa’.

***

Allah aşkınıza mesajı gördüğünüzde ilk tepkiniz ne oldu? Ben önce güldüm sonra da ‘ya sabır’ çektim. Aklımla nasıl verimli yaşarımın araştırmalarını yaptım, sonra da ‘yok ya ben oynamıyorum’ dedim bastım klimanın kumandasına. İşte sana köşe için konu dedim. Ancak aklıma bu geldi!

***

Sahiden şaka gibi. Ankara siyaseti son zamanlarda tiyatro sahnesine döndü sanki. Bakanların vatandaşa tavsiyeleri gülümseten türden. Misal, gıda tüketiminde ‘porsiyonlarınızı küçültün, turfanda domates tüketmeyin sağlığa zarar’ diyen ‘küpenizi, kolyenizi, künyenizi sertifikanızı alın kamu bankalarının kilitli kasasına teslim edin’ diyen bakanlarımızın tavsiyelerini elbette dinliyoruz ama uygulayamıyoruz ki. Zira sabit gelirli memurun, emeklinin, asgari ücretlinin tek derdi geçim. Öyle yastık altı falan ıhh.

***

Ve son tavsiye, yüzde 125’lik elektrik zammı sonrası verildi. Bu kez tavsiye, teknolojik yoldan iletildi. Ve de tasarruf önerileri cep telefonlarımıza düştü. ‘Enerjini verimli kullan. Aklınla verimli yaşa’ Sağ ol ya. Önce yükseğin de yükseği zammı yap, sonra da ‘aklınla verimli yaşa’ tavsiyesinde bulun. Aklınızla bin yaşayın emi. Ama var ya, vatandaş prensip kararı aldı elektrik düğmelerine yaklaşmıyor bile. Mum romantizmi! Bu arada biliyorsunuz veya bilmiyorsunuz mesajınıza tepki gösteren tüketicinin de EPDK’ya bir sorusu var ‘Dört ayda elektriğe yapılan yüzde 370 zam insafa sığıyor mu?’ El cevap.

***

Şimdi gelelim zurnanın zırt dediği yere. Bu ayın zamlı tarife faturaları gelmeye başladı. Çıldıran elektrik faturaları, vatandaşı da çarpıyor. Tüketici koro halinde isyanda. Duyan var mı beyler? Elektriğe gelen yüzde 125 mi, 27 mi her neyse zam faturaya öyle bir yansıdı ki, vatandaş değil faturayı okumaya, eline almaya bile korktu. Kullandığın kilovat saati oku, gerisini okuma zaten. Faturalarda otomatiğe bağlanan kalem kalem vergiler sıralanmış alt alta. Toplamda olmuş mu sana bilmem kaç yüz lira. Konutlara gelen en insaflı fatura 400 TL’den başlıyor. Ucu açık. Faturalar bile rakamlara isyan etmiş! Evet, bugün de böyle.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found