SON HABERLER :
Aşık Veysel anıldı Antalyalı modacıdan yeni kreasyon 50 yıldır sigara içen kanser hastası operasyonla sağlığına kavuştu 4 ülkenin meyvesini tek ağaçta yetiştirdi, bahçe ziyaretçi akınına uğradı Böcek istifa söylentilerine sert çıktı
Orta direk
Antalya Ekspres

Yolunu gözlediğimiz, 2017’de yaşadığımız olumsuzları defedeceğimizi umduğumuz 2018 geldi, geldi de pek hoş gelmedi. Daha kapıyı açar açmaz beraberinde zamlarla geldi. Dur bi nefeslen, 365 gün bizimlesin nasıl olsa. Biz seni umutla bekleyip, 10-9-8 diye geri sayımla karşılarken bu senin yaptığın işçiye, emekliye, orta direğe  (o da irtifa kaybediyor ya) fakire fukaraya zul gelmez mi? Nevrimiz döndü a kuzum az yavaş ol.

* * *

Memlekette huzur muzur hak getire. Yağmur misali zamlar bir yandan, artışı ile İsa’ya da Musa’ya da yaramayan asgari ücret diğer yandan, emekli ince hesapta maaş artışını bekler memnun olur mu olmaz mı bilinmez, üstüne üstlük vergi adaletsizliği... Ve de zurnanın zırt dediği yerde de yaşadığımız gelir adaletsizliği. Ama bu gelir adaletsizliği konusunda başa güreşiyoruz hani!

* * *

Ülkemizde, gelir adaletsizliği olduğu kadar vergi adaletsizliğinin olduğunu, evdeki hesabı çarşıya uyduramayan herkes biliyor. Ehh biz de biliyoruz. Ve de maalesef, gelir adaletsizliğinin ortaya koyduğu açlık ve yoksulluk sınırının altında elde edilen gelir ile yaşayanlar ki, bu sınıf ücretli çalışanı, işçisi, memuru emeklisi ile yani bizlerin borçla yaşadığı gerçeğidir. Orta direk mi, hani şu varlık ve yoksulluk arasında kalan sınıf. Onların da seviyesi giderek irtifa kaybetti!

* * *

Gelir dağılımındaki adaletsizlik veya eşitsizlik, emekçinin insanca yaşama ve çalışma koşullarını tepe taklak yaparken, zengin ile fakir arasındaki uçurum hızla büyüyor, ücretli diğerinin yediğini yiyemiyor, içtiğini içemiyor gerisini de söylemeye gerek yok. İnsanlar yoksulluk sınırı altında, asgari yaşam düzeyinde borçlanarak yaşıyor. Bunu yüzdeye vurursak Türkiye’de yaşayanların yüzde 70’i gibi bir oran hayatlarını borçlanarak devam ettiriyor. Ama yine de borçla harçla yaşam savaşı veren asgari ücretli en doğru vergi mükellefi.

* * *

Bir rapora göre ismi lazım değil, Türkiye gelir dağılımında 3’üncü sırada yer alıyormuş. İyi de nereye kadar gidecek bu gelir dağılımındaki adaletsizlik? İnsanlar nereye kadar dayanacak? Eşitsizliğin giderilmesi için bilenler bilmeyenlere ne öneriyor veya önerecek?.. Hani diyorum son nefesimizi vermeden...

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres