SON HABERLER :
Kaçak saat operasyonu Okul çevreleri sıkı denetimde Chico rekor için sahaya çıkacak ASFİM'de yaz kayıtları başladı Zıp Zıp Park’ta eğlence zamanı
Oturtma mideye oturdu!
Antalya Ekspres

Kuru soğan ile patates vatandaşın gündeminin tam da göbeğine oturdu. Yerel seçime şu kadar gün kalmış falan pek de umurunda değil. Vatandaş, siyaseti siyasetçiye bırakmış düşmüş patates soğan derdine. Ne yapsın; mutfağın demirbaşı onlar olmazsa tencere kaynamaz. Ama bakın Şubat ayı enflasyon rakamlarına, patates fiyatları yüzde 135 artmış. Pazarda pazarcı bile bağıramaz olmuş. Vatandaş fiyatı duyar da kaçar diye. Çare ne? Çare yine ithalatta aranıyor. Ne oldu bizim bereketli topraklarımıza?

* * *

Bunun adı ithalat, hem de sıfır gümrük vergili ithalat. Açıklanan o ki, 200 bin ton patates gümrüksüz ithal edilecekmiş. Hani İran’ın kuru soğanını yiyoruz ya, patates de belki İran’dan, belki Mısır’dan falan ithal edilir galiba. İthalat, Nisan ayının 20’sine kadar yapılabilecekmiş. Ehh patates ithal edilince, fiyatı da ucuzlar galiba değil mi? Yoksa neden bunca zahmet. Ama bir de işin içinde fırsatçılar var. Onlara da gün mü doğar?

* * *

Şimdi patates ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı ya, acaba diyorum ithalat arttıkça üretim düşer mi? Yeterli desteği alamayan üretici ekimden vazgeçer mi? Mazlum köylü üreticinin hali nice olur? Hani aklımdan geçiyor da. Bir zamanlar kilo kilo alınan patates, kuru soğan artık tane hesabı alınır olmuş. Pazarda bile kilosu 6-7 lira olmuş. Pazarcı, fiyatı duyan tezgaha gelmez diye bağıramıyor susmuş hepten. Hal böyle olunca, patates oturtması mideye oturdu, patates kızartması da tam kıvamına geldi. Ürün ithal, yiyen yerli.

* * *

Bazı marketlerde yerli ürünlere özel alanlar açılmış. Yöresel lezzetleri hatırlamak isteyenler için. Zira meyvesinden tutun da bakliyatına, süt ürünlerine kadar manav reyonlarında, raflarda dizi dizi ithal ürünler. Ama konuya bir de dürbünün tersiyle bakalım. İthal ürünler zaten rağbet görmüyor mu? Pek meraklı değil miyiz ithal alıp giymeye de. Taa Afrikalardan gelen adları her neyse o meyvelerden almaya. Manav tezgahlarında dahi olduğuna göre alıcısı var demek. Buyurun işte size ithal patates!

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres