SON HABERLER :
İttifaklar şekilleniyor Fiyat farklılığı sistemle çözülür Kepez’in Alışveriş Festivali başlıyor Kepez’de 60 mahallede 10 bin kişiye göz taraması Başkan Uysal’ın konuğu ATAV
Özel sektör halciliği!
Antalya Ekspres

Haller özelleştiriliyor ve de yeni Hal Yasası ile Yap-İşlet-Devret modeli geliyor. Yani yasa çıktığında halleri özel şirketler yönetecek. Halcilerin şiddetle karşı çıktığı Hal Yasası ile ilgili Ankara çalışmaları hızlandırdı ve alt yapı tamam. Ankara böyle diyor ve de Hal Yasası’nı bu yılın sonunda Meclis gündemine getirmeyi planlıyor. Bu durumda gıda enflasyonuna çözüm, Yap-İşlet-Devret modelinde mi?  

 

* * *

Ticaret Bakanlığı, yeni Hal Yasası ile birlikte üreticiyi, tüketiciyi, sistemi kayıt altına alacaklarını ve yaş sebze meyvedeki zayiatı azaltacaklarını açıklıyor. Bu bağlamda da toptancı hallerinde Yap-İşlet-Devret modelinin uygulanmasını istiyor. Ankara, enflasyondaki düşüşü (varsa) hızlandıracağını iddia ettiği Hal Yasası’nı netleştirmeye başlarken hallerin Yap-İşlet-Devret modeliyle profesyonel şirketlerce yönetilip, denetleneceğini açıklıyor. Şirketleri de Bakanlık denetleyecek herhalde düz mantık. Öyle veya böyle yeni Hal Yasası çıktığında haller özel bir şirket tarafından yönetilecek. Yani sistem profesyonelleşecek.

* * *

Halciler, konu gündeme geldiğinde Hal Yasası’na karşı olduklarını gerekçeleriyle belirtmişler, gerekli hazırlıklar ve alt yapı çalışmaları tamamlanmadan hal ve komisyonların kaldırılmasının yanlış olduğunu savunmuşlardı. İşte Hal Yasası’nın alt yapı çalışmaları tamam, hatta üretici ayağında Akdeniz Bölgesi de pilot bölge, yer tespitleri sürüyor. Özel sektör halciliğinin ipuçları yavaş yavaş çıkıyor.

* * *

Şimdi Yap-İşlet-Devret modeli yolda da işin bir de üretici ayağı var. Çiftçinin esas sorunu apaçık ortada, onun derdi artan maliyetlerle. Ürettiğinin, emeğinin karşılığını alamaması onun derdi. Çiftçinin ürünü tarladan çıkıp, pazara gelinceye kadar aracısı, komisyoncusu, halcisi, toptancısı derken üreticinin emeği de, alın teri de döktüğü tarlasında kalıyor. Çiftçinin yanı sıra, köylerde aile tarımı yapan küçük üreticiler kaygılı sanki. Özel sektör halciliği uygulanmaya başladığında durum bugünden farklı mı olur. Çiftçi emeğinin karşılığını alıp, borcunu harcını ödeyebilecek mi, onları iyi günler mi yoksa kötü günler mi bekliyor. Umuyoruz ki, memleketin efendisi hak ettiğini kazanır.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres