SON HABERLER :
Fen Lisesi'nde resim sergisi Kızıltoprak’a antika pazarı Turistlerin oyuncakları çocukları sevindiriyor Turizmcilerden Sözen’e ziyaret SunExpress'in ilk uçuşu Antalya’dan
Pazarlık başlıyor!
Antalya Ekspres

Asgari ücretli için kritik hafta. 2019’un ilk pazarlıkları 6 Aralık Perşembe günü başlıyor hayırlısıyla. Taraflar masaya oturmaya hazırlanırken işçi gönlünden geçeni açıkladı bile. En az 2 bin 500 lira maaş talep ediyor. Yılın son enflasyon rakamlarına bakılırsa, asgari ücretlinin gönlünde yatan rakam da, anasının ak sütü kadar helal.

* * *

Asgari ücrette tüm dikkatler 6 Aralık Perşembe gününe kitlendi. Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinin ilk toplantısı başlıyor. Asgari ücretlinin beklediği kararlar için işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu masaya oturacak. Şimdi milyonlarca çalışanın gündemi, 2019 yılı asgari ücret ne olacak. Enflasyon oranında yapılması beklenen zam, taraflar arasında kabul görecek mi? İşçi sendikaları talep ve önerilerini nasıl sıralayacak, işveren temsilcileri neyi kabul edecek veya etmeyecek?  Hep beraber bekleyip göreceğiz.

* * *

Görüş belirten ekonomistlere göre, asgari ücret net 2 bin lira ve 2 bin 250 seviyesi olabilir. Yani 2 bin liranın üzerine çıkacak gibi hesap kitap yapılıyor. Ve yine konuşulan o ki, pazarlıklar çekişmeli geçecek. Her zaman olduğu gibi. Asgari ücret görüşmeleri için saatler sayılırken, enflasyon oranında zam bekleyen çalışanlarda da bahisler sıkı.

* * *

TÜİK’in açıklamasına göre yıllık enflasyon yüzde 21.62 oldu. Tabii açıklanan enflasyon oranı memur ve emeklisine yapılacak zam oranının da ipuçlarını verirken, zam miktarı ile ilgili de fikir oluştu. Ve de memur ile emeklisi de, maaş zam oranları ile ilgili hesaplamalarını yapmaya başladı. Milyonlarca vatandaş, 2019 yılı Ocak ayında yapılacak zam miktarını bekliyor soluksuz. Ama konuyla ilgili detaylar da netleşmeye başlıyor sanki.

* * *

Artan enflasyon oranı dikkate alınırsa, konuşulan o ki, 2019 yılı memur ve emeklilerinin maaşları yüzde 11.15 zamlanacak. Geçtiğimiz Temmuz ayı ve iki bayramda alınan ikramiyeler ile yüzleri gülen memur ve emeklisi de gözünü kulağını Ocak ayında yapılacak maaş artışına çevirdi. Az değil tam tamına 12 milyonu aşkın vatandaş, Ocak ayı maaş artışlarını merakla bekliyor. Haydi hayırlısı.  

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres