SON HABERLER :
Alperen Böcek’le gururunu paylaştı Korkmaz: İyi bir sezon geçirdik! Tatiliniz zehir olmasın! Ramazan eğlenceleri Şarampol’de sürüyor Büyükşehir’den iftarlık desteği
Poşette paralı dönem başlıyor!
Antalya Ekspres

Haydi buyur, plastik poşetler de ücretli oluyor. Tanesi 25 kuruş olan plastik poşet uygulaması 1 Ocak 2019’dan itibaren başlıyor. Ve biz de Avrupalı oluyoruz. Peki ne yapacağız; alışverişe çıkarken yanımıza ya file ya da bez çanta alacağız ki ayrıca cebimizden tanesi 25 kuruş olan plastik poşete de para ödemeyelim. Plastik poşet uygulamasına ilişkin kanun, Resmi Gazete’de yayımlandı bile.

 

* * *

Dedikten sonra biraz ciddileşelim. Tüm toplumu yakından ilgilendiren ve çevre kirliliğini önleyecek olan ücretli plastik poşet uygulamasıyla, 2019 Ocak ayından itibaren alışverişlerde naylon poşetlerin yasaklanması ve tamamen file veya bez çantalara dönülecek olması alkışlanacak bir karar bence. Gelişmiş ülkelerin onlarca sebepten dolayı yasakladığı plastik poşetlerin, doğaya ve insan sağlığına verdiği zararlara bir göz atalım mı? Hemen hepimiz biliyoruz ki plastik poşetler kanserojen etkiye sahip. Ama bunlar güneş ışığına maruz kaldığında kanserojen etki daha fazla artıyormuş. Ve de çözünme aşaması hem çok uzun sürüyor hem de çözünürken toprağı ve suyu zehirliyormuş. Bu plastik poşetler, imha sırasında da çok tehlikeli ve zehirli gazlar salıyormuş.

* * *

Dahası var... Ekolojik dengeyi de bozuyormuş. Hani bizim toplum olarak çevreyi kirletme gibi bir özelliğimiz var ya maalesef. Denizlere atılan milyonlarca plastik poşet, onları yiyen deniz hayvanlarının da ölümüne ve yok olmasına neden oluyormuş. İşte daha onlarca sebepten dolayı, gelişmiş ülkeler plastik poşeti yasaklamış.  Tüm bunları okuyunca, geç bile kalınmış bir karar diyoruz değil mi?

* * *

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren ülkemizde de naylon poşet yasaklanıyor ve dünyanın pek çok ülkesinde uygulandığı gibi tamamen file veya karton poşetlere dönüyoruz. Haa ‘Ben ille de plastik poşet kullanacağım’ diyorsanız, verirsiniz tanesine 25 kuruş alırsınız. Paşa gönlünüz bilir.

* * *

Bir önemli ayrıntı daha, geçiş sürecinde sanıyorum esnaf birlikleri tüketiciye karton ve bez çanta hediye edecek. Daha sonrasında müşteriler kendi edindikleri file, karton poşet veya bez çantalarla alış verişlerini yapacak. Bu arada, atık yönetmeliği kapsamında alınan kararın düzenlenmesi ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılıyor. Bilgilerinize...

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres