SON HABERLER :
Gazipaşa Kültür Merkezi’nin yolları asfaltlandı Kepez Belediyesi, yetenekli gençleri arıyor Konut satışında Rusya ve Ukrayna vatandaşları ilk sırada Başkan Böcek talepleri karşılıksız bırakmıyor Zararlı böceklerle mücadele için hindi desteği
Psikolojik sınır darma duman!
Antalya Ekspres

Niye mi? Ankara yine Ekonomi Paketi açıkladı da ondan. Adı üçlü ekonomi paketiymiş. Dinledik dikkatlice ama anladık mı? Fiyat artışlarına karşı alınacak tedbirler falan anlatıldı. Paldır küldür anlatılan paketin içeriğini anlayabilmek için vatandaş, yamacına bir ekonomi sözlüğü koymuştur kesin. Uff bir sürü laf kalabalığı, yastık altındaki altınların ekonomiye nasıl kazandırılacağı gibi. Allah aşkına, vatandaşın gece başını huzurla koyacağı yastığa kaldı mı ki?

***

Ekonomi Paketi çerçevesinde alınan tedbirler arasında vatandaşın dikkatini çeken ise kredi kartı asgari ödeme tutarının artması ve tüketici kredilerinde gidilen vade sınırlaması olmuş. Kredi vadeleri kısaltılmış, kredi kartı asgari ödeme tutarı ise artırılmış. Yüksek tutarlı kredilerin vadesi 24 aydan 12 aya düşürülmüş. Haydi, buyur papaz efendi buradan yak. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun tüketici kredilerine ilişkin genel vadelerinde, yeni düzenleme yapmasının ardından, nakite sıkışan vatandaş arama motorlarına yönelmiş. Yine canımız epey sıkıldı.

***

Ekonomistler isim koymuş, enflasyonun adı olmuş ‘hiper enflasyon’. İşte buyurun, benzine tek seferde gelen en yüksek zam ile benzin 30 liraya dayanmış. Artık, benzine zam kuruş ile değil, lira ile gelir olmuş. Hadi diyelim millet kontak kapatsın, ‘tabana kuvvet’ desin, evinin önüne bile çıkamasın! Ama akaryakıta gelen rekor zamlar, önce maliyetlere sonra da hoop tüketiciye. Pandemiyi hayırlısıyla atlattık ama bu hiper tansiyonu atlatabilir miyiz bilinmez. Acaba bu günler iyi günlerimiz mi?

***

Ve de kira krizi. Kira artışına üst sınır yüzde 25 oldu ve yasa yürürlüğe girdi. Bundan sonra yapılacak kira sözleşmelerinde artış, yüzde 25’in üzerinde olmayacakmış. Amma velakin bu düzenleme, Temmuz 2023’e kadar sürecekmiş. Yani palyatif, kesin çözüm değil. Peki, ev sahipleri ve kiracılar karardan memnun mu? Ev sahipleri yüksek enflasyon nedeniyle yasal artışı az, kiracılar ise yüksek buluyormuş. Demek ki rakam, ne İsa’ya ne Musa’ya yaradı. Da, kira artışında yasalar ne kadar caydırıcı olur, yoksa yine herkes bildiğini mi okur? Misal, kiracı ev sahibi tartışmaları kavgaları artar mı? Umuyoruz ve diliyoruz ki, uygulama kavgasız dövüşsüz atlatılır. Zira işin uzmanları, alınan yasal kararın mülkiyet hakkına müdahale anlamına geldiğini savunuyor ve kiraların daha da artacağı endişesini dile getiriyor. Esas soru konutlarda ve kiralarda fiyat artışları ne zaman duracak? El cevap.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found