SON HABERLER :
Kaçak saat operasyonu Okul çevreleri sıkı denetimde Chico rekor için sahaya çıkacak ASFİM'de yaz kayıtları başladı Zıp Zıp Park’ta eğlence zamanı
Sağlık mirası göbek bağı!
Antalya Ekspres

Hafta sonu, senelik enerjim üzerimdeydi adeta. Hani durduğu yerde duramıyor türünden bi enerji. Baharın ilk ayı mı çarptı bilemiyorum ama dopinglendim. Hal böyle olunca da köyün delisi misali,  davetli davetsiz nerede konferans, açılış, söyleşi varsa orada aldım soluğu. Ama yalan yok çok da iyi geldi. Bir süredir sosyal izolasyon yaşıyordum da evlerden ırak.

                                   ******

Son gittiğim etkinlik ise bir sağlık konferansıydı. Özellikle hamile kadınların katıldığı toplantının ana konusu da bana göre çok ilginçti. ‘Kordon kanı ile geleceğe güvenle bağlanın’. Anne karnındaki bebeğin kordon bağı kanının, kök hücre bakımından ne değerli bir kan olduğu uzman doktorlar tarafından anlatıldı. Dinledikçe şaşırdım, şaşırdıkça da anlatılanlara kilitlendim. Hani eskiden bebek doğduktan sonra kesilen göbek kordonu, çocuk okuyup adam olsun diye okul bahçesine gömülürmüş ya. Veya pamuklara sarılıp, hatıra diye saklanırmış ya. Şimdilerde o minnacık bebeğin göbek kordonunun içindeki kan, - 196 derecede saklanıyor ve pek çok derde deva oluyormuş. Teknoloji sen nelere kadirsin.

                                               ******

Şimdi gelelim, bebek ile anne arasındaki mucizevi bağ olan göbek kordonuna ve içindeki kordon kanına. Normal şartlarda doğumdan hemen sonra kordon kanı ve göbek kordonu tıbbi atık olarak atılıyor ya. Halbuki doğum, kordon kanının ve göbek kordonunun saklanması için tek şansmış.

                                                           *******

Peki, kordon kanı neden bu kadar önemliymiş. Nedeni, kordon kanı içerisinde bol miktarda kan yapıcı kök hücreler, az miktarda da bağ dokusu kök hücreler bulunuyormuş. Ve bu hücreler saf ve çevresel faktörlerle karşılaşmamış hücreler olduğundan son derece kıymetliymiş. Nasıl toplanmasına gelince, doğum sonrası bebek anne karnından ayrıldıktan sonra, kordon kanı doktor tarafından uluslararası standartlara sahip toplama kiti ile steril koşullarda 1-2 dakika içinde bebeğe zarar vermeden toplanıyormuş. Daha sonra özel transfer kutusuna aktarılarak kordon kanı merkezlerine ulaştırılıyor ve yıllar boyu saklanacak şekilde işleme alınıyormuş.

                                                           *******

Her derde deva olan kordon kanı -196 derecede 12 yıl veya daha uzun süre saklanabiliyormuş. Ve de kordon kanından elde edilen kök hücreler, kan hastalıklarından tutun da, kemik iliği hastalıkları, kalıtsal kan hastalıkları kanser hastalıkları gibi pek çok hastalığa şifa oluyormuş. Minicik bebeğin aile bireylerine bırakacağı çok kıymetli bir sağlık mirası yani.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres