SON HABERLER :
Keçi yetiştiriciliği cazip hale gelmeli Yasak geldi mobilyalar elde kaldı Taklit ürün satan firma kapatılmalı Sahasında 5 maçtır kaybetmiyor Teknik personele ormanda eğitim
Salgın kontrolden çıktı mı?
Antalya Ekspres

Cümle ürkütücü, ancak rakamlar gerçek. Bilim insanlarına göre evet; salgın kontrolden çıktı. Virüs yeniden yükselişe geçti, Sağlık Bakanlığı da alarma. Bakanlık, salgın tedbirlerini genişletirken, sosyal mekanlara girmek için HES ‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasına geçileceğini duyurdu. Bu bağlamda İçişleri Bakanlığı da, Covid-19 tedbirleri konulu 81 ilin valiliğine ek genelge gönderdi. Yani, salgın artarak devam ederken, alarm zilleri de çalıyor.

***

Corona’da sil baştanbaşa döndük. Elbirliği ile nasıl başardıysak artık. Gerçi apaçık belli de. Ne uyarıları, ne sosyal mesafeyi ne de hijyeni dikkate almadan iç içe yaşadık. Sahiller doldu taştı, düğün dernek falan derken hoop salgın hepimizin yakasına yapıştı, bırakmaya da niyeti yok gibi uzunca süre. Rakamlar öyle söylüyor. Bilim insanlarının bile bir öngörüsü yok. Hani ‘Bize bişey olmaz’ diyenler nerede?

***

Bakanlık ‘Tedbirlerin gevşetilmesi vaka artışına neden oldu’ öz eleştirisini yaparken, bilim insanları, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının duyarsızlıktan şikayet ettiklerini hatırlatıyor. Ve kapanan salgın hastanelerinin yeniden açıldığını, korona ile mücadelenin kahramanları sağlık çalışanlarının çok zorlandığını söyleyerek yaşamını kaybeden sağlık çalışanlarına şehitlik unvanı istiyor.

***

Bildiğimiz gibi salgın artarak devam ediyor. Virüs, her geçen gün daha fazla insana bulaşıyor. Artan vaka sayıları nedeniyle tedbirler arttırılırken, pek çok konuyla ilgili tavsiye kararları da alınıyor. Hani, Mayıs ayında hayatımıza giren ve seyahate çıkmak için alınan HES (Hayat Eve Sığar) adı altında hazırlanan kod vardı ya. Şimdilerde, pek çok sosyal mekana girişlerde uygulanmak üzere yaygınlaştırılıyormuş. Yani kitle ulaşım araçlarından sonra sosyal mekanlara girişlerde de HES kodu olmak zorundayız. Hatırlayacaksanız HED kodu, akıllı telefon üzerinden mesaj yoluyla alınıyordu. Pek zahmetli değil.

***

Bundan sonrası böyle. Korona yaşam miladımız oldu. Öyle aklımızın estiği gibi değil, belli kurallarla yaşantımızı sürdüreceğiz. ‘Virüs kontrol altına alındı artık tamam’ diyemeyeceğiz. Daha uzun süre maske yüzümüzde, sosyal mesafe aklımızda olacak, unutmayacağız. Peki, ne zamana kadar, ona da virüsün paşa gönlü karar verecek anlaşılan.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres