SON HABERLER :
Türel’den işçiye zam müjdesi Böcek tapu dağıttı Askerimizi uğurladık Organlarıyla 3 kişiye can oldu Alanya Ultra Maratonu hazırlıkları tamamlandı
Sanat sokağa atılıyor!
Antalya Ekspres

Bizim Elif, ailede müzik eğitimi alan tek birey, yani medarı iftiharımız. Eğitimci olan yeğenimin 18 yaşındaki kızı. Bir süredir, onun ve okul arkadaşlarının duçar olduğu sıkıntı, İstanbul’dan buralara bize kadar ulaştı. Şimdi efendim bizim Elif, İstanbul’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda  öğrenci. Şan bölümünde eğitim alıyor ve oldukça da yetenekli. Buraya kadar iyi. Ama gelin görün ki; sanatın bu köklü kurumuna tahliye kararı veriliyor. Okul yönetimi ve öğrenciler karara karşı çıkıyor. Ama alınan karar kesin, Mimar Sinan Devlet Konservatuarı yerleşkesi boşaltılıyor. Tahliye kararı verilmiş. Tebligat okul yönetimine ulaşmış. Tahliye için son gün 26 Haziran Salı, yani bugün.

* * *

Okulun boşaltılması kararı alınıyor, ama boşaltılacak okulda eğitim devam ediyor ve yeni bir bina da önerilmiyor. Yani özün sözün kısası Mimar Sinanlı öğrenciler sokağa atılıyor. Peki soru şu, neden sanatı sokağa atıyorsunuz? İstanbul Devlet Konservatuarı’yla ilgili tahliye kararı neden veriliyor? Bu öğrencilerin durumları ne olacak?

* * *

İşte tahliyenin nedeni... Milli Saraylar Daire Başkanlığı, yapının zarar gördüğünü, onarılıp, binanın müze olarak kullanılacağını belirtmiş. Geriye dönülecek olunursa, binanın boşaltılması ile ilgili görüşmeler yaklaşık bir, bir buçuk yıldır devam ediyormuş. Üniversite rektörlüğü, yer gösterilmeden tahliyenin kabul edilemez olduğu yönünde görüş belirtip, itirazlar yapsa da,  itirazlar reddedilmiş. Ama yanlışın büyüğü, tahliye kararı çıkarılıyor Mimar Sinanlı öğrencilerin eğitimlerini sürdürecek yer gösterilmiyor. Bu nasıl bir zihniyet. Sanat için yılarını vermiş öğrenciler ne yapacak, bir kenara mı atılacaklar?

* * *

Sanatın sokağa atılmasına, okul yönetiminin tepkisinin yanı sıra, velilerin de tepkileri çığ gibi büyüyor. En çok da okulun gerçek sahibi olan öğrencilerin tepkileri. Konservatuarda dersler halen devam ediyormuş ve de öğrenciler üzüntülerini, isyanlarını kullandıkları enstrümanları ile dile getiriyormuş. Yani okulun salonlarından, koridorlarından halen müzik sesleri yükseliyormuş. Zira konservatuarda eğitim Haziran ayında sona ermiyor, yıl boyu sürüyormuş.

26 Haziran, yani bugünden sonra bizim Elif okul ve arkadaşları nereye gidecek. Bir bilen var mı?

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres