SON HABERLER :
Kepez Tıp Merkezi'nden 41 bin ilçe sakinine hizmet Melek İpek'in tutukluluğuna itiraz edildi Antalyaspor'un kupada rakibi Sivas Koruma altındaki evler yok oluyor Antalya'da aksiyon filmlerinin yıldızı Jason Statham heyecanı 
Seferberlik başlıyor!
Antalya Ekspres

Haydi buyur. Ekonomide ‘Acı reçete’ yola çıkmış geliyor. Bu acı reçeteyi bi yerlerden hatırlıyoruz değil mi? Yeni bir terim değil. IMF nedeniyle tanışmıştık kendileriyle. O nedenle acısını da çok iyi bilir bu toplum. Uzman görüşlerine göre acı reçete, vergi artışları ve yeni vergiler anlamına geliyor. Yani 2021’e göz kırpıyor Acı Reçete. Bizim anladığımız, reçetenin acısı yine vatandaşa kesilecek.

***

Önümüzdeki yıl; ona da zaten parmak hesabıyla 45 gün falan kaldı, ekonomide rota değişecekmiş. Az kazanıp, yüksek vergiler ödeyeceğiz gibi. Hayat pahalılığı da artacak ehh vatandaşın da fetret devri başlayacak demektir. Ama sonuçlarını şimdiden kestirmek zor, öyle değil mi? Peki bu reçete sahiden tedavi eder mi? Hani diyorum acıyı bal eyler mi?

***

Şimdi Ankara’dan ekonomik seferberlik duyurusu geldi ya. Buna, ‘kemer sıkma’da diyebiliriz galiba. İyi de memurun, asgari ücretlinin, emeklinin belindeki kemerde sıkılacak delik falan kalmadı. Da, aile bütçesindeki delik yamanmayacak kadar büyüdü. Herkesin derdi aş, iş. Vatandaş bi açıklanan enflasyon rakamlarına bakıyor bir de sokağın enflasyonuna. Ihh, kan uyuşmazlığı var. Halk, ‘sokağın enflasyon nabzını en iyi ben tutarım’ diyor.

***

Vatandaştan ne bekleniyor bakalım. Reçeteyi bi görelim de. Fedakârlık kimlere düşecek artan zamlar, yüksek vergiler, verginin vergisi dolaylı vergiler bir adım geri, iki adım ileri Mehter Marşı misali. Alın işte benzine 19 kuruş zam geldi. İki haftada ikinci zam. 4 Kasım’da 17 kuruş zam yapılmıştı ya. Enerjiye de zam yakındır. Bu kış çok sert geçecek anlaşılan. Yaşayan bilir.

***

‘Ekonomide rota değişiyor’ deniliyor ya. Hani kenardan kıyıdan dolanırsak, fiili işsiz sayısı da yüzde 30’lara yükselmiş ya. Ama buna karşın, işsizlik oranı TÜİK’e göre de düşüyormuş. Ekonomistlerin kafası karışık galiba ‘çalışan sayısı azalırken, işsizlik oranı nasıl oluyor da düşüyor. Anlamakta zorlanıyoruz’ diyorlar.

***

Esnaf da bi alem. Devlete olan borçlarına yapılandırma Meclis’ten geçti ama onlar ‘esnafa yetmiyor’ diyor. Yetirin kardeşim! Eee tabi siftah olmayınca, borçlar da ödenmiyor. Beyler, esnaf yarınından vaz geçmiş günü bile kurtaramıyor. Yapmayın Allah aşkına..

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres