SON HABERLER :
Raylı Sistem’de ağ tamamlanıyor Antalya filmlerle tanıtılıyor 20 bin baş hayvanın aşıları karşılanacak 40 metrelik falezlerden ölümüne atlayışlar Demir adam, dünya şampiyonasına hazır
Side’ye gönül yolculuğu!
Antalya Ekspres

Ramazan Bayramı kapıda, uzunca bir bayram tatili ile geliyor. Tatil planları yapıldı rezervasyonlar tamam. Sıra hazırlıklarda, o da güzel tabii. Tatilin düşüncesi bile insanı heyecanlandırıyor. Ben bayram tatili programı yapamayanlardanım. Benim lüksüm hayal etmekle başlıyor, en kısa mesafede de noktalanıyor. Tercih meselesi.

* * *

Yalnız bir şey sizin de dikkatinizi çekiyor mu bilmiyorum ama, benim hem ilgimi hem dikkatimi çekiyor. Bakıyorum çevreme de insanlar tatil deyince hemen yurt dışı turlarını didikliyor. İnternete giriliyor seyahat acenteleri mercek altına alınıyor. Pasaport, vize, ayakbastı basmadı vergisi! Kredi kartına bilmem ne kadar taksiti, ıvırı zıvırı. Nasıl da uğraştırıcı ve zaman alıcı. Sahiden stres.

Elbette bu bir tercih meselesi. Ve görünen o ki; tatil anlayışı da yurt içinden yurt dışına geçiş yapmış.

* * *

Neyse lafı fazla dolandırmadan, benim için ‘mesela’ da yer alan Side’ye bir gönül yolculuğu yapalım mı? Özellikle de beldenin kıyı kesiminde yer alan Side Antik Kenti’ne. Antik dönemde Pamfilya bölgesinin en önemli liman kenti olup, günümüzde de turizmin gözdesi olan Side’nin geçmişine doğru keyifli bir yolculuk mesela. Tarihi kapıdan girelim tarihi dokuyla kol kola yürüyüp, Agora Hamamı’na gelelim. İşte tepede tüm ihtişamıyla yıllara meydan okuyan bir miras, Apollon Tapınağı. Adını güzellik ve sanat tanrısı Apollon’dan aldığı söylenir. Gün batımının büyüleyici manzarasının adresidir bu muhteşem tapınak. Gün geceye kavuşurken, kızıla dönerek yansır yakamoz Akdeniz’in lacivert sularına. Nefes tutulur göz odaklanır da seyre dalınır bu güzelliğe.

* * *

İşte Antik Tiyatro. Roma mimarisinin etkileyici örneklerinden biri. 17 bin kişilik tiyatronun gladyatör ve hayvan dövüşleri için de kullanıldığı da biliniyor. Ve yine Roma eseri Anıtsal Çeşme. Tarihçilere göre, Anadolu topraklarındaki ve Pamfilya bölgesinde bulunan en büyük antik çeşme. Halk arasında adı ‘9 Çeşme’ olarak anılan görkemli bir yapı.

* * *

Ve de Antik Agora Hamamı içinde düzenlenen Side Müzesi. Müzede Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait heykel, lahit, sütun başlıkları, sunaklar ve kaideler sergileniyor. Hayranlıkla seyrediyor tarihe tanıklık ediyorsunuz. Ne tarafa baksanız sağınız, solunuz adım başı tarih. Dionysos Tapınağı, Bazilika Ticaret Agorası, Antik Tiyatro, Agora Hamamı, Athena tapınağı, Vaftizhane, Piskoposluk Sarayı. İşte Side antik Kenti.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres