SON HABERLER :
Altın Portakal özüne dönüyor Şenlikte poster krizi Kaş’ta öğretmen ve öğrenci kampı Büyükşehir üniversite öğrencilerini karşılıyor Yaz Spor Okulu Antalya'yı geziyor
Sil baştan!
Antalya Ekspres

Bu havadis özellikle de araç sahiplerini pek yakından ilgilendiriyor. Konu şöyle, trafik sigortasında prim belirleme usullerine yeni bir hüküm eklenmiş.  Hükme göre trafik kurallarını ihlal eden, ceza puanı uygulanan sürücüler artık daha fazla trafik sigortası ödeyecekmiş. Değişikliği içeren yönetmelik Resmi Gazetede de yayımlanmış. Karar, kamu yararına caydırıcı olabilir de. Artık sigortacılar da araçları değil, sürücüleri sigortalar!

                                      ******

Prim belirleme usulleri değiştiriliyor. Yani sürücüler bundan böyle, trafikte daha dikkatli olmak zorunda. Zira, trafik sigortasında prim belirleme usullerinde değişiklik yapıldı. Buna göre  trafik kurallarını ihlal edenler etmeyenlere oranla daha fazla trafik sigortası primi ödeyecek. Mesela şerit ihlali, kırmızı ışıkta geçme vs. sigorta primini yükseltecekmiş. Peki ben bi şeyi merak ediyorum ticari taksilerde durum ne olur? Çoğu ticari taksi sahibi aracını kendisi kullanmıyor. O zaman fatura, taksiyi kullanan şoföre mi, yoksa aracın sahibine mi kesilecek.

                                      *******

Hadi konuyu biraz daha sündürelim. Ne de olsa trafikte kurallara uymayanları ciddi sürprizler bekliyor. Mesela risk değerlendirmesinde esas alınabilecek trafik kuralı ihlalleri sonucu, sürücülere uygulanan ceza puanları ile sürücü belgelerine el konulma süresi ve nedenleri sigorta priminin tespitinde de kullanılabilecekmiş. Ve sigorta primi, alınan ceza puanları ile doğru orantılı olarak beş kata kadar yükselecekmiş. Trafik kurallarına uymayan sürücüler için rakamlar caydırıcı olacak gibi görünüyor.

                                      ******

Efendim model yurt dışından alınmış, yetkililer olsun ilgililer olsun aylardır bu konu üzerinde enine boyuna titizlikle çalışıyormuş. Güzel, çalışmalar da netice vermiş. Ve yetkililer ‘Ceza puanı yüksek olanın trafik sigorta priminin yüksek olması, ayni zamanda kamu yararına bir karardır. Ama cezalar sürücüye kesilmeli, suiistimale engel olunmalı’ diye görüş belirtmişler.

                                      ******

Peki sigorta şirketleri trafik sigortasını yaparken, sürücünün kaç kez kaza yaptığına bakar ve kuralları ihlal etmeyenlerin sigorta primini azaltır mı acaba? Hani sorayım dedim. Neyse,  düzenleme kesinleştiğinde uygulama da başlayacakmış.

 

 

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres