SON HABERLER :
Antalya’ya şehit ateşi düştü Şehitler için helva dağıtıldı ‘İyi İnsan Hareketi’ Türk Yunan kardeşliği Antalyaspor’da Fener randevusu
Sil baştan!
Antalya Ekspres

Eğitimde sistem bir türlü tutturulamadı. Ali yazar Veli bozar misali, bu kez de tutmadı. Ve de bu yıl eğitimde bir reform atağı daha geliyormuş. En önemli yenilik ise liselerde olacakmış. 2020’de yapılması planlanan değişiklikler kabaca özetlenirse, mesela ders çeşitliliği azaltılacakmış. Sınıfta kalma tekrar geliyormuş. Öğrenci gerekiyorsa ikmale kalacak ve dersini okulda veya uzaktan alacakmış. Haydi buyurun, milattan önceki sistem allanıp pullanıp yeniden mi geliyor?

* * *

Allah aşkına eğitime kim veya kimler yön veriyor da, Türk Eğitim Sistemi sürekli sil baştan oluyor. Eğitim kurumlarının arasında ciddi çalışmalar elbette vardır diye düşünenlerdenim. Bu bir kafa karışıklığı mı, neden sistem oturtulamıyor diye de kavram kargaşası yaşanmıyor değil hani. Peki o halde şipşak kararlar neden. Öğretim değişirken, eğitim ihmal edilmiyor mu sizce?

* * *

En önemli değişiklik liselerde olacakmış ya; peki ne olacakmış liselerde? Akademik ders yoğunluğu azaltılacak, öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine göre bir sistem uygulanacakmış. Hani mesleki eğitim liseleri vardı, çok mu gerilerde kaldı onlar? ‘Aklımız ermiyor demek ki’ diyeceğim ama son yıllarda sürekli değişen sistem nedeniyle veliler artık eğitim konusunda birer uzman oldu neredeyse. Sınıfta kalma geliyormuş ya. Şöyle, her dersten ayrı ayrı 50 puan ortalamasını tutturamayan öğrenci dersten kalacakmış. Üç zayıfla sorumlu olarak bir üst sınıfa geçebilecek ama o dersleri üst sınıfta verme zorunluluğu olacak. Üniversitede olduğu gibi, alttan dersleri bir üst sınıfa devam ederken verecek.

* * *

Dahası, öğrenci gerekiyorsa ikmale kalacak. Uzaktan eğitim alacak. Liseliler de açık öğretime başlıyor yani veya başladı. Al sana öğrencinin okuldan hatta eğitimden uzaklaşması için geçerli bir neden.  İyi de niye kaldırılmıştı bu sistem? Yıllar öncesi, yani bizim dönemimizin sistemiydi. Sınıfta kalmak, ikmale kalmak, kaldığın dersten sınıfına girip dersi takip etmek ve yılsonunda sınava girmek... Doğru muydu, eğri miydi?

* * *

Ve de yeni model 2020 yılının Eylül ayından itibaren, 9’uncu sınıftan başlayarak kademeli olarak 12’nci sınıfa kadar uygulanacakmış.

İşte size bir eğitim uzmanı görüşü, ‘Eğitimin genelinde olduğu gibi, liselerde de ciddi bir reform gerekiyor. Bugünkü sistem olduğu gibi çöpe atılmalı. Üretime, kaliteye ve insan gücü planlamasına yönelik ciddi bir sistem getirilmelidir’. Ne diyorsunuz?

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres