SON HABERLER :
Kemerspor'da hedef galibiyet Juanfran'dan iyi haber geldi Başkan Uysal çalışmaları inceledi Okullara destek sürüyor Fotoğrafın ustası Antalya’da anıldı
Şimdi gözlenen 3 Temmuz!
Antalya Ekspres

Emeklinin umudu da, beklentisi de farklı. Tıpkı hesabı kitabı farklı olduğu gibi... O, planını programını 6 ayda bir seyyanen yapılan zamlara göre belirler. Eh hal-i pür melali de bunu gerektiriyor zaten. Şimdilerde ise emeklinin gözü kulağı Ankara’da. TÜİK’in Temmuz ayında açıklanacak enflasyon rakamlarına göre emekli maaş zamları belli olacak ya. Şunun şurasında ne kaldı 3 Temmuz’a. Az daha sabır. Gerçi sabır da emekliden sorulur ya.

* * *

Haziran ayının son günlerindeyiz. 3 Temmuz Çarşamba günü de hayırlısıyla TÜİK, Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıklayacak. Sonrasında emeklilerin alacakları zam kesinleşmiş olacak. Peki, 2019 Temmuz’unda emekliye kaç lira zam yapılacak. Temmuz ayı ek ödeme tutarı ne kadar olacak. Şimdilerde emekli yatıp kalkıp bunu konuşuyor. ‘Bütçenin belini nasıl doğrulturum’un hesabını yapıyor kendince. Neyi nereye yamarsa artık.  

* * *

Zam oranları yavaştan belli olmaya başlamış. Yani SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz ayında alacakları zam miktarları üç aşağı beş yukarı hesaplanmış. Ankara’nın hesabına ve de Merkez Bankası’nın açıkladığı beklenti anketine göre, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 4.99 ile yüzde 5.94 arası zam verilecekmiş. Memurlara ise yüzde 6.9 civarında zam bekleniyormuş. Ama kesin oran, 3 Temmuz’da öğrenilecek.

* * *

En son bayram ikramiyesini alan mütekaitler, şimdilerde de zam heyecanını yaşıyor. Yapılan zam hepsini memnun eder mi bilinmez, kimi burun kıvırır, kimisi de ‘Allah bereket versin’ der. Ama gerçek olan şu ki, milyonları aşkın emekliye, yılda iki kez yapılan zam da verilen ikramiye de yetmiyor, yetemiyor. Sağından da çekiştirsen solundan da çekiştirsen ıhh. Sözde enflasyon oranlarına göre belirleniyor. Ancak sokaktaki enflasyon ile açıklanan enflasyon arasındaki balans ayarı tutmuyor. Tabii emekli de bütçeyi tutturamıyor. 

* * *

Ekonomik yavaşlama, bir türlü ateşi düşmek bilmeyen enflasyon, emekliye para harcatmıyor. Emekli neredeyse gıda harcamalarını yarıya düşürdü. Sebze meyve ve dahi gıda fiyatları borsa gibi inip çıkıyor. Velhasıl emekli ne yapsa hesabı da kitabı da tutturamıyor.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres