SON HABERLER :
Başkan Böcek'in klinik seyri devam ediyor Kamera kayıtlarında gerçek katil ortaya çıktı Başkan Böcek'e trakeostomi uygulandı Vali Yazıcı, Oruç Reis'i ziyaret etti Turistler, maske zorunluluğuna aldırış etmiyor
Şimdi işsizlik azalacak mı?
Antalya Ekspres

Yeni haftaya başladık, yeni yıla ise saatler kaldı. Amma velakin asgari ücretlinin umutları başka bir bahara kaldı. Komisyon tam dört kez bir araya geldi, ölçtü biçti sonunda işçiyi enflasyona ezdirmeyen(!) zam oranını açıkladı. Ve de asgari ücretliye aylık 2 bin 324 lira layık gördü. Peki işsizlik azalacak mı şimdi?

 

* * *

Açıklanan rakam adı üstünde asgari ücret. Yani bir insanın asgari geçimi demek.  Peki ülkedeki enflasyon oranı ne? Yani kağıt üzerinde olamayan faturalardaki enflasyon yüzde 20’lerin üzerinde. Gıda enflasyonu deseniz yüzde 40’ın altında değil. İşçinin maaşına yapılan zam oranı ise yüzde 15 nokta küsur. Sözün özün kısası asgari ücretlinin yeni yıl sonrası aylık maaşı 2 bin 324 lira. Belirlenen yeni ücret kolayca söyleniyor. Peki bu rakamla bir ay boyunca bir aile kolayca geçinebilir mi? Geçinebilir diyen varsa beri gelsin.

* * *

Asgari ücretli tepkili ‘istediğimiz ücreti göremedik, yine açlığa mahkum olduk’ diye isyan ederken ‘bize bu ücreti reva görenler, buyursunlar bu parayla kendileri geçinsinler’ tavsiyesinde bulunuyor. Ama bir köşeden de ‘yine de işim olduğu için şanslıyım’ diyerek mutluluğu yakalamaya çalışıyor. Bu arada işveren, asgari ücretin yüksek olmadığını kabul ediyor ancak sigorta ve işçi maliyetinin yüksek olmasından şikayet ediyor. Bu nedenle de birçok işyerinin eleman çıkartacağını düşünüyor. İşçi, sırtındaki vergi yükünden, işveren işçi maliyetinden yakınarak yüklerinin hafiflemesini talep ediyor. Görünen o ki, 2020’nin zamlı ücreti aslında İsa’ya da Musa’ya da pek yaramadı.

* * *

İşler yolunda gitmiyor. Ekonomi uzmanlarına göre, yeni yılın yeni ve zamlı vergileri yolda. Genç nüfusta işsizlik patlamış. İş bulamamak bir yana, işsiz sayısı her geçen gün veya saat artıyor. Ellerinde diplomaları ile kapı kapı iş arayan üniversiteli işsiz sayısı, yüzde 26’ları aşmış. Üniversiteli de umut aramak için memleketini terk eder olmuş. İthal ürün çiftçinin belini bükmüş. Piyasaya ve bankalara olan borcun altından kalkamayınca, toprağına terini değil gözyaşını akıtır olmuş. Emekli, sağlık harcamalarında artan katkı payı kesintileri nedeniyle maaşının yarısını ilaca, katkı payına verir olmuş. Ve dahası.

* * *

Yeni bir yıla giriyoruz, 2019’un tası tarağı toplayıp gitmesine saatler kaldı. Bize çok çektirdi gitsin artık. Eski yıla ‘uğurlar olsun’ derken yeni yıl umutlarımızın, beklentilerimizin yılı olsun diyelim. Ve biz yine de enseyi karartmayalım. Mesela yani.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres