SON HABERLER :
Bacağı kesilen Özge’ye silikonlu protez için 30 bin TL gerekiyor    Fırtına narenciye seralarını vurdu  Anadolu'nun ilk telsiz telgraf istasyonunu restore edilecek  39 mahalleye yeni projeler KÖK ödüllerinden eğitim katkısı
Sonbahar alarmı!
Antalya Ekspres

Doktorlar, sağlık çalışanları ‘Tükeniyoruz’, eczacılar ‘Tedirginiz’ diyor. Korona denen illet diz çöktürürken, sağlık sektörünün geldiği nokta bu. Sağlıkçılar tükeniyor, endişelerinin boyutları artıyorsa, bizler toplum olarak çok korkmalıyız.

***

Eczanelerde virüs tedirginliği artıyor. Nedeni belli, grip mevsimi kapıda. Ve de grip aşısı bu yıl daha bir önemli oldu, yanı sıra zatürre aşısı da. Dolayısıyla aşı yaptırmak veya aşı randevusu almak isteyen vatandaş, eczane kapılarında uzun kuyruklar oluşturuyor. Sadece aşı kuyruğu mu; ııhh korona teşhisi konulan ve evde tedavi gören hastalar da kullandıkları ilaçlarını almak için eczane önlerinde. Durum bu olunca eczanenin önünde bir yoğunluk. Hem aşı için hem de ilaç almak için sıra bekleyen vatandaşlardan oluşan uzunca bir kuyruk. Eczanenin içerisinde ise bir telaş ve gelenlere dert anlatma durumu. Eczacılar da sıkıntılı, ilacına erişemeyen vatandaşın tepkisini ilk karşılayan taraf olarak. Hasta ‘virüslüyüm önceliğim olmalı ’deyip eczacıya kızıyor, eczacı anlatmak istediği derdini yoğunluk nedeniyle hastaya anlatamıyor.

***

Sonbahar ile birlikte giribin de ayak sesleri duyuluyor. Eczanelerdeki aşı listeleri kabarırken, grip ve zatürre aşısı yetecek mi o da bilinmiyor. Sağlık kurulları bir hazırlık yapıyor mu? Aşılar karaborsa olur mu? Bu da ayrı bir kötü senaryo.

***

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyeleri ‘grip ile korona’nın karışacağı ortama gidiyoruz’ diyerek Sonbahar alarmını veriyor ya. İşte bu nedenle de Bakanlığın hazırlıklarından söz ediliyor. Ve de grip ile korona belirtilerinin aynı olduğu uyarısı yapılıyor. Bu nedenle de grip aşısı bu yıl daha fazla önem kazandı. Eczanelerin randevu listeleri dolarken, bir sürü de komplo teorisi üretiliyor ‘bu yıl herkese yetecek kadar aşı gelmeyebilir’. Ekim ayında gelmesi beklenen aşıda da öncelik elbette riskli grup olur. Ardından da rakamsal veri, normalde 3 yılda yapılacak grip aşısı talebi, bu yıl verilen taleple eşit oldu. Bu da, aşıyı zor buluruz demek galiba.

***

Gelelim virüsün aşısına, bu konuda da iki çift laf edelim. Aşı ile ilgili pek çok tartışma varken, virüs aşısı için 2021’in ilk 6’ncı ayı işaret ediliyor. Peki, bize ne zaman ulaşırmış, o da belli değil. Bu arada Dünya Sağlık Örgütü yetkilisinin duyurduğu özet cümle ise ‘Virüs aşısının garantisi yok’. Bunu; aşının koruması mümkün değil olarak mı okuyalım?

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres