SON HABERLER :
Fritözde unutulan yağ, restoranda yangın çıkardı Antalya-Ankara hattında film gibi esrar operasyonu Festival coşkusu 'Romeo ve Juliet' büyüledi Kaleiçi’nde yoga
Sonbahar veda turlarında!
Antalya Ekspres

Rahmetli nenem derdi ki; ‘Kış gelince istersin yazı, ömürler geçiyor Allah’ın kazı’. Rahmet istedi kekik kokulu nenecim. Dün sabah patronla (Haşmet Öyken) ayaküstü sohbet ederken konuştuk ‘2017’yi de geride bıraktık. Şunun şurasında ne kaldı 10-15 gün. Zaman nasıl da hızla akıp gidiyor’ diye hayıflandık az biraz. Patron ‘Ben Antalya’ya geleli 15 yıl olmuş hiç farkında bile olmadan’ derken, ‘Ben de Ekspres’e başlayalı 11 yıl oldu, sanki dün gibi’sinden iki lafın belini kırdık... Da, sahiden zaman ne çabuk geçiyor dimi, ışık hızıyla.

* * *

Dedikten sonra, yaz bitti, sonbahar da veda turlarında, kış ha geldi ha gelecek. Malumunuz kış demek, ‘nezle, grip, sinüzit, bronşit’ demek. Hani ‘kar beyazı’ sert kış, Antalya’ya teğet geçse de yine de adı kış işe. Yağmuru, soğuğu, ayazı, fırtınası ile kapıya dayandı dayanacak. Şimdilerde turfanda günler yaşıyoruz ama... Demem o ki; kışa mutlaka hazırlıklı ve de dahi güçlü girmek lazım. İyi de nasıl yapılacak bu hazırlık?

* * *

Elbette sağlık açısından yapılacak. Nelere dikkat edilecek? Nelere yakın, nelerden uzak durulacak gibi. İşte kış hazırlıklarının başında vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek ve kış boyunca güçlü tutmak geliyor. Bu arada onu zayıf düşüren yanlışları da yapmamak gerekiyor. Şimdi, bağışıklık sistemi deyip geçmemek gerekiyor. Zira kendileri çok ama çok önemli bir sağlık belirleyicisi. Elbette bunu ben değil hekimler söylüyor daha doğrusu uyarıyor.

* * *

Özellikle de kış enfeksiyonlarına direnmede temel güç. İyi de bu muhteremi nasıl arttırabileceğiz. Bağışıklık düşmanlarından uzak kalmanın yolları nedir? Denilen o ki; D vitamini stoklarımız yeterli olmalı. Zira D vitamini en güçlü bağışıklık belirleyicisi. Bu vitamin düşükse, ilk virüs saldırısında hapşırıp aksırmaya başlayacağımız kesin gibi. Yani hapı yuttuk!.. İşte bu nedenle ilk işimiz vücudun D vitamini seviyesini öğrenmek olsun. Yeterli mi? Ihhh, B12 vitaminimiz olmayınca da bağışıklık sistemimiz verimli çalışmıyor.

* * *

Probiyotik gücümüz iyi mi? Hani şu bağırsaklarda yaşayan faydalı mikroplar var ya, yani güçlü bir bağışıklık için de vücudun güçlü bir probiyotik yapılanmasına sahip olması gerekiyor. Çözüm kolay, bol bol doğal yolla mayalanmış süt ürünleri ne bileyim ben kefir, yoğurt, peynir, ayran gibi zengin probiyotik kaynakları tüketmek yeter gibi. Ha bu arada çok önemli bir uyarı hekimlerden, vara yoğa antibiyotik kullanmamak gerekiyor. Hani, biz şeker alır gibi eczaneden kafamıza göre veya komşunun tavsiyesine göre ilaç alırız ya. Hele hele antibiyotik. Doktorun vermediği, keyfe göre yutulan antibiyotikler, vücudun probiyotik gücünü neredeyse sıfıra düşürüyor. Biz biz olalım dikkat edelim. Sağlıklı günleriniz olsun.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 33 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres