SON HABERLER :
Kızılay Genel Başkanı Kınık: "Her yıl 500 bin ton ekmek çöpe atılıyor" Bakan Çavuşoğlu: "Tüm dünyada FETÖ'cü hainlerin ensesindeyiz" Kepez Kitap Fuarı yeniliklerle geliyor Ünlü modacılardan Antalya çıkarması ‘Mavi Bayrak’ta dünya birincisiyiz
Sorumlu TEDAŞ mı CK mı?
Antalya Ekspres

Evet soru bu. Kentin elektrik trafoları ile baksların yenileme ve alt yapı yatırımları, TEDAŞ’ın mı yoksa CK AŞ. nin sorumluluğunda mı? Dedikten sonra esas konuya gelelim. Işıklar ve Kaleiçi bölgesi esnafı, günlerdir yaşanan elektrik kesintisinden tam anlamıyla bezdi. Tıpkı Temmuz ayının sarı sıcağından bezdiğimiz gibi. Hava sıcaklığı ve nem oranı malum, termometreler 40 dereceleri zorluyor. Klimalar ve soğutucular tam gaz çalışıyor. Ama söz konusu bölgede  saat 2’yi, 3’ü gösterdiğinde elektrikler kesiliyor, klimalar iflas! Kaleiçi bölgesi  dediğiniz de otel, restoran, fast-food, cafe bistro vs. gibi işletmelerin bolca olduğu bir bölge. Ve de sıkça yaşanan ve saatler süren  elektrik kesintisi nedeniyle, esnaf sıkıntılı, hizmet veremez durumda.

 

                                      ******                          

Müşteri isyanda, işletmeci telaşta. ‘Ehh arızadır giderilir’ deniyor  ama, saatler geçiyor ne gelen var ne giden! Trafo arıza yapmış, teknik elemanlar sorunu gidermek için çalışıyor, alınan yanıt bu. İşletme sahipleri, arıza yapan trafonun başında çalışmaları takip ederken, bir yandan da CK enerji şirketinin teknik elemanlarını serinletmek için soğuk içecek ikram ediyor. Akşama doğru trafodaki arıza gideriliyor. Ancak ertesi gün bir diğer trafo arızası, Işıklar esnafı yine arızalanan diğer bir trafonun tepesinde, çalışmaları takip ediyor. Tamam arıza gideriliyor, enerji veriliyor. Ama bu terane 3-4 gün sürüyor.  Geçtiğimiz günlerde de Işıklar bölgesine enerji veren Kaleiçi’ndeki trafo patlıyor. Hoop elektrikler gidiyor klimalar stop!

                                      *******

Sabrı tükenen işletme sahipleri bu kez toplanıp, CK AŞ’nin yönetim binasında alıyor soluğu. Trafo ve bakslarda yaşanan sorunun nedenini öğrenmek için  yetkili ile görüşüyor. Verilen yanıt oldukça düşündürücü. Trafo ve altyapı yenileme işlemleri, zamanında yapılmadığı için bu sorunlar sıkça yaşandığı belirtiliyor. Elbette bu cevabın sorusu da ‘peki, neden zamanında yapılmıyor’.  Yetkilinin verdiği bilgiye göre, kentin elektrik trafoları ile baksların yenilenme ve alt yapı  yatırımlarının TEDAŞ’a ait olduğu, CK’nın sadece trafo ve bakslarda meydana gelen arızaları gidermekle yükümlü olduğu anlaşılıyor. Yani CK sadece bakım ve onarımdan sorumlu. Yani bu durumda sorumlu TEDAŞ.

                                      ******

Öyle veya böyle, sorumlular sorumluluklarını yerine getirmeli. Bölgedeki trafolar mı yenilenir, kapasiteleri mi büyütülür ne gerekiyorsa yapılmalı. Ama ivedilikle sorun çözümlenmeli. Zira, bölgede yaşanan sık elektrik kesintileri nedeniyle işletmeler hizmet veremez durumda, söz konusu bu mekanlarda günün yorgunluğunu atıp serinlemek isteyen vatandaş da sağlıklı hizmet alamaz halde. Elbette konunun bir de turizm yönü var ki, bir turizm kenti olan Antalya’ya hiç yakışmıyor.   

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres