SON HABERLER :
'Can dostları unutmuyoruz' 846 milyon 606 bin 155 TL toplandı Sosyal yardım ödemeleri evde ödenecek Son 24 saatte 79 kişi hayatını kaybetti Başkan Böcek’ten dayanışma çağrısı
Sosyal yara değil kangren!
Antalya Ekspres

Toplum, ekonomik açıdan tıkanma noktasını çoktaan tüketti de patlama noktasını yaşıyor. Ağır yaşam koşulları, ‘nasıl çözülecek’ diye sorgulanan işsizlik ve dahası, derken olanlar oldu. Mutsuz, umutsuz, asık suratlı agresif bir toplum olduk çıktık. Düşündüklerimiz ile söylediklerimiz bile senkronize olamıyor. Akıl başka yerde, kendimiz bambaşka alemde. Ne olacak bu toplumun hali? Yanıtı olan var mı?

                                               * * *

İşsizlik. ‘Toplumun kanayan yarası’ gibi beylik laflar bir kenara bırakılsın, bu yara kangren oldu. Peki işsizlik nasıl çözülecek; 2020’de umut var mı? Bunun cevabı bizde değil elbette. Resmi kaynak, son işsizlik rakamlarını açıkladı. Eee ne olacak, cümle aynen şöyle ‘işsizlik oranı bir önceki yılın ayni dönemine göre 1.8 puan artarak yüzde 13.4’e ulaştı’ yani 2019 Kasım ayı işsizlik rakamı. İşsiz sayısı,  bir önceki yıla göre mutat olduğu üzere artıyor ve de 4-5 milyonlara dayanıyor.

                                               * * *

Genç işsizlerde ise durum daha vahim. Yine resmi rakamlara göre, genç işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine oranla bilmem kaç puan artarak, yüzde 25.3 olarak tespit ediliyor.  İşin uzmanlarına göre her dört gencin biri işsiz. Bunların yanı sıra, evde oturan genç işsizler de var tabii. Söz konusu bu işsiz gençlerin sayısı da artıyor şüphesiz.  Bir yıldan fazla iş bulamayan gençlerin sayılarının arttığı gibi. Ekonomik daralma nedeniyle son yıllarda işini kaybeden genç işsiz 600 binlere ulaşmış. Ne eğitimde ne istihdamda olan gençler de var.  Lafı eğip bükmeye gerek yok. Özelliklede gençlerde ve kadınlarda işsizlik artıyor. Bunu da bu toplumda yaşayan herkes biliyor nokta.

                                               * * *

Zira genç işsizliği ve kentsel kadın işsizliği son bir yılda en yüksek işsizlik türü olarak görülmeye devam ediyormuş. Misal, Ekim 2019 da en fazla artış genç işsizliği ve kentsel kadın işsizliğinde görülmüş. Rakamlara bakıldığında kentsel genç işsizliği yüzde 40’lara vurmuş. Görülen o ki; işsizlik oranı artarken, istihdam oranı azalıyor. Sektörel olarak bakıldığında ise sanayi, inşaat ve tarım sektöründe işsizlik süreleri artıyormuş. Peki 2020’de umut var mı?..

                             

        

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres