SON HABERLER :
Altın Portakal özüne dönüyor Şenlikte poster krizi Kaş’ta öğretmen ve öğrenci kampı Büyükşehir üniversite öğrencilerini karşılıyor Yaz Spor Okulu Antalya'yı geziyor
Sözüm meclisten dışarı!
Antalya Ekspres

Merak ediliyordu, enflasyon rakamları ile birlikte o da açıklandı. Ve de hem ev sahiplerini hem de kiracıları ilgilendiren 2019 kira artış oranları belli oldu. Açıklamaya göre, Mayıs itibariyle kiralarda yüzde 20’ye yakın zam yapılabilecekmiş. Aslında belirlenen zam oranı yüzde 19.39 yani belirlenen oran, kira artışlarında tavan niteliğinde. Ama TÜFE diyor ki, ‘istersen zammı düşür keyfin bilir ama yukarısını talep edemezsin’. Tabii asıl olan ev sahibi ile kiracı arasındaki uzlaşma.

* * *

Kira zammı konuları sahiden tatsız konular, kiracının korkulu rüyası, bütçesinin kırılma noktası. Öyle ya, insaflı mülk sahibi de var, sözüm meclisten dışarı fırsatçı ev sahibi de. Devletin resmi kurumu TÜİK’in açıkladığı oranlara göre, Mayıs ayı itibariyle kira kontratını yenileyecek olan kiracılar, en fazla yüzde 19.39 zamlı kira ödeyecek. Artışın sorumlusu kim? Tüketici Fiyatları Endeksi, yani TÜFE. Hani bu yılın ilk aylarında konut kiralarının TÜFE’ye göre belirlenmesi kararı alınmıştı ya. Ehh bundan sonra da kiralara, son bir yıllık Tüketici Fiyatları Endeksine göre zam yapılacak. Enflasyon rakamları açıklandı TÜFE ne yapsın!

* * *

Belirlenen 19.39’luk oran ise kira artışlarının tavan rakamı. Ev sahipleri, kiracılarıyla masaya oturduğunda üç aşağı, beş yukarı derken bu oranın altında bir zamla da anlaşabiliyor da. TÜFE ortalaması zorunluluğu nedeniyle mülk sahibi, Mayıs ayı itibariyle sözleşme yenileyecek kiracılarına bu oranın üzerinde kira artışı yapamıyor. Neden? TÜFE izin vermiyor. Demek oluyor ki, mülk sahibi kira artış oranını düşürebiliyor insafına kalmış, ama yukarısına çıkamıyor. Devreye kırmızı ışık giriyor.

* * *

Öyle ya da böyle her durumda da kira artış oranı, yüksek enflasyon karşısında kiracının sırtındaki yükü çok arttırıyor. Asgari ücretlisi, işçisi, memuru ve dahi emeklisi nasıl kalkar bu yükün altından? Sadece kirayla mı bitiyor, hani bunun elektrik, su, doğalgaz faturası, mutfak masrafı, çoluk çocuğun okul masrafı... Ve de günlük harcamalar falan. maaş çoktaaan eridi gitti. Sıfıra sıfır, elde var sıfır misali.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres