SON HABERLER :
Altın Portakal özüne dönüyor Şenlikte poster krizi Kaş’ta öğretmen ve öğrenci kampı Büyükşehir üniversite öğrencilerini karşılıyor Yaz Spor Okulu Antalya'yı geziyor
Stajyer deyip geçmeyin!
Antalya Ekspres

Stajyerlerin de derdi var. Onların derdi de stajyer olmak. Yani getir-götür elemanı ya da bedava personel olmak. Çoğu genç yükseköğreniminin son yılında aldığı eğitim ile ilgili bir kuruluşta stajyer olarak çalışır. Teorik olarak öğrendiklerini pratik ile de pekiştirir. Bu geçiş döneminde maaş yok, sigorta yok, o yok, bu yok. İşveren stajyeri dener ‘çalış ama para yok’ der. Peki işveren para versin sen onu dene olmaz mı?

* * *

Zaten öğrenci, kazancı mazancı yok. Her gün mesai gel git masraf. Ehh bedava iş gücü, stajyerlik süresi uzarsa iyi olmaz mı? Olur, hem stajyer mesleği hakkıyla beller! Şimdi bu konuya neden girdim. Bizim aileden bir genç, geçen yıl yüksekokuldan mezun oldu. Eğitimi gereği de laborant olarak bir firmada staja başladı. ‘İyi’ dedik, çocuk stajını yapar, başarılı olursa kadroya girer, sigortası, maaşı iş güç sahibi olur. Ama öyle olmadı. Aylar geçti bizimkisi halen ayni statüde çalışıyor. Geçen aradım ‘Sen hala mesleği belleyemedin mi de staj devam ediyor’ diye söylenecek oldum. Lafı ağzıma tıkadı. ‘Stajyer olarak çalışmaya devam ediyorum. Mesleği belleyemesem gönderirlerdi. Çalıştırdıklarına göre memnunlar. Üç beş kuruş da para alıyorum. Ama halen stajyerim. Bir fikrin var mı’. Var tabii. Sen o firmada stajyerlik değil kölelik yapıyorsun. Kendini ezmeye fırsat yaratıyorsun.

* * *

Bizim stajyer işsiz güçsüz kalmayayım, sabah mesaiye gidecek bir işim olsun diyor, firma yetkilisi ise ucuz iş gücü stajyerlik devam diyor. Stajyerlik getir götür elemanı değil, bedava personel hiç değil. Her iş yerine göre de belirlenen bir staj dönemi vardır. Staj dönemi sonrasında yeterliliğini kanıtlarsan sigorta ve maaş hakkın da doğar diye düşünenlerdenim. İşveren de yükümlülüklerini hatırlamalı elbette. Stajyere bedava eleman gözüyle bakılmamalı.

* * *

İş hayatına adım atmak için staj elbette çok önemli. Hem mesleki açıdan hem de iş disiplini olarak stajdan çok şek kazanılır ve öğrenilir. Öyle ki, çoğu kurumsal şirket, stajyerleri gelecekte personel olarak istihdam ediyor. İşte bu nedenle imkanı olan her genç, iş hayatına atılmadan önce eğitim aldığı meslek ile ilgili stajını yapmalı öyle değil mi? Ama stajyer olarak bulundukları işletmelerde, staj süresi dolduğu halde aynı statüde çalışmamak koşuluyla. Mademki staj süren bitti, sen artık normal çalışan statüsündesindir. Yoksa benim yeğen gibi hala stajyer olarak çalışmaya devam edersin. Öyle ya stajyer deyip geçmeyin.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres