SON HABERLER :
Başkan Uysal: Kapasite 2 katına çıktı Tek ve çift haneli tezgahlar birer hafta çalışacak 'Adınız cinayete karıştı' diyerek, yaşlı kadını dolandırdılar ASAT Nisan'da su sayaçlarını okumayacak Vali Karaloğlu’ndan "Milli Dayanışma Kampanyası"na destek
Şu bizim Suriyeliler!
Antalya Ekspres

Gidici değil kalıcı gibiler. Misafir olduklarını unutup ev sahibi oldular sanki. Her yerde varlar, bir de öylesine hızlı ürüyorlar ki bebelerin biri eteğinde, biri kucağında, diğeri karnında. Devlet Üretme Çiftliği gibi mübarekler. Ama artık misafirlik bitti. Ve beklenen ses Ankara’dan yükseldi. Suriyeli mültecilerin bedava yaşamları sona erdi. Suriyeliler konusunda yeni kararlar alındı. Onlar, bundan böyle aldıkları sağlık hizmeti karşılığında katkı payı ödeyecek. Hahh şöyle!

* * *

Ankara, Suriyeliler konusunda yeni kararlar alıyor. Nedir onlar hadi bir göz atalım. Yapılan yasal düzenlemeler ile Suriyeli göçmenler ülkelerine dönmeleri konusunda teşvik edilecek. Suç işleyenler sınır dışı edilecek. Ve de aldıkları sağlık hizmeti karşılığında onlar da katkı payı ödeyecek. Yok öyle bedava yaşamak. Yaşadığımız ekonomik krizde onların da rolü yok mu? Sayıları neredeyse 5-6 milyonu buldu. 

* * *

Uzun süredir toplumda tartışma konusu bizim Suriyeliler. Herhangi bir vergi vermemeleri, özellikle de ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanmaları konusunda pek çok vatandaşın haklı olarak tepki göstermesine neden oluyordu. Gösterilen tepkiler, yükselen sesler Başkent Ankara’nın yeni yasal düzenlemeler getirmesini hızlandırdı belki de. Geç de olsa alınan kararlar vatandaşın memnuniyeti olur elbette.

* * *

Yıllarca ülke olarak misafir ettik, kapılarımızı açtık, sahip çıktık çoluğuna çocuğuna. Her türlü hizmeti aldılar. Ama onlar da kardeşim nasıl da hızlı çoğalıyor. Neredeyse 10-15 yıl sonra biz azınlık, onlar çoğunluk olacak. Allah muhafaza. Hem mülteci, hem yoksul, hem de sürekli ürüyorlar. On dönüm bostan yan gel Osman misali sorumsuz, sorunsuz. Ama artık misafirlik bitti. Ankara’nın bu konuda da yeni adımları var. Bizim Suriyeliler ülkelerine dönmeleri için teşvik edilecekler. De nasıl? Pek teşvike kulak asacak gibi değiller.

* * *

Dedik ya Suriyeliler konusunda yeni kararlar alındı alınıyor diye. Bunların arasında, suç işleyen Suriyeli mültecilerin kesinlikle sınır dışı edileceği kararı da var. Ve tabii, aldıkları sağlık hizmeti karşılığında bir katkı payı da ödeyecekler. Yıllarca ülke ekonomisine yük olan Suriyeli göçmenler için alınan kararlar memnuniyet verici. Ehh, atalarımız ne der ‘usul, esasa giden kapıdır’.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres