SON HABERLER :
Alanyaspor, Başakşehir maçı hazırlıklarını sürdürdü Kısıtlama kalkınca soluğu sahilde aldılar Son 24 saatte 25 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti Kadınlar plajı 15 Haziran'da açılıyor Yengesinin feryadı yürekleri dağladı
Suç bende değil Eylül’de!
Antalya Ekspres

Hani, şarkı ‘Ben her bahar aşık olurum’ diye başlar ya, ben de her hazan dibe vururum. Ağustos derlenip toparlanıp veda etti. İşte hazan mevsiminin habercisi Eylül. Takvim yaprakları ile birlikte benim ruhum da savruluyor, Eylülleşiyor. Yüreğime hüzün çöküyor, zaten pek dengeli olmayan ruhum iyiden iyiye dengesini yitirip alıp başını gidiyor. Ara da bulasın! Sonrasında aylar değişiyor ama ben hep Eylül’de kalıyorum. Şairin dediği gibi ‘Kasım’ı yaşamıyorsan sen Eylül’de kalmışsın’.

* * *

Hazanda mı hüzün var, benim ruhumda mı çözemedim gitti. ‘Dur bekle, takvim yaprağı ile yarışma’ diyorum dinletemiyorum. Ruhum mutsuzlukla besleniyor adeta. Melankolik miyim neyim. Ne alıp veremediğim var bu Eylül ile anlayamadım, bundan sonra da anlayacağımı pek sanmıyorum. Belki Eylül ayında dünyaya geldiğim için Eylül yakamı bırakmıyordur. Bu işte bir şeytan tüyü var, ama bulursam koparacağım.

* * *

Tüm mutsuzluğuma rağmen Hazan’ı çok seviyorum, belki ruhumda fırtınalar estiren hüznü de. İyi de sadece beni mi koşulsuz etkiliyor Eylül. Şairlere de ilham vermiyor mu? Mesela Canan Tan dizelerinde ‘Hüzünlerin düğünüdür Eylül’ diyor. Atilla İlhan ‘Elinde değildir akşam serinliğinde üşürsün. Eylül’den itibaren geceler hazindir, uzundur’ diye anlatır Eylül’ü. Ya Cemal Süreya nasıl anlatır dizelerinde Eylül’ü... ‘Bir gün aklına gelecek olursam. Bana şiir ısmarla Eylül’ü konuşalım’. Mıh gibi aklımdadır ustanın şiiri.

* * *

Demek ki suç bende değil Eylül’deymiş. Hazan, şairlerin yazarların da başını döndürmüş, ilhamları olmuş. Ve dahası Eylül, dalından kopan yaprağın toprağa düştüğü mevsimin başlangıcı olmuş. Doğa bile hüzünlenip, sarının tonlarına bürüneceği, kızıla yüz tutan yaprakların dallarını terk edeceği bir mevsime hazırlanıyor kendince tüm duygusallığı ile. Eylül sadece hazan mevsimi değil, kızılı, kahverengisi, sarısı ile kerameti kendinden bir zaman dilimi olmuş. Her ne kadar arkası zemheri olsa da...

* * *

Sonbaharın, bir başka deyişle hazan mevsiminin ilk ayı Eylül... Ve de yine Cemal Süreya ‘Dedim ya, Eylül’dü savruluşum. Bundandı kimsesizliğim’.

Hoş geldin Eylül...

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres