SON HABERLER :
Bu kentte yaşayan herkesin gazetesi Ekspres’ten bir ilk daha Şehit polis gözyaşlarıyla uğurlandı Başkan Böcek'in klinik seyri stabil Kent Araştırmaları Merkezi tarihi binaya geçecek Enduro heyecanı başlıyor
Süre tamam!
Antalya Ekspres

Ne için mi? Mesken olarak kullanılan tüm binaların Enerji Kimlik Belgesi alımı için süre.  1 Ocak 2020’den itibaren söz konusu kimlik belgesi olmayan konutlar ne alınabiliyor, ne satılabiliyor ne de kiraya verilebiliyor. Belgesi olmayan yeni binalar ise, ruhsat alamıyor. Mevzuat böyle.

* * *

Şimdi havadis sahiden mühim. Bakınız, konut veya iş yeri adı her ne ise mesken olarak kullanılan tüm binalar için yasaya göre, Enerji Kimlik Belgesi alınması zorunlu. Yasa şöyle diyor ‘ Enerji Kimlik Belgesi olmayan binalarda 1Ocak 2020’den itibaren alım, satım hatta kiralama yapılamayacak’ nokta. Yani demem o ki, bugünün tarihi önem arz ediyor. Ama bazı söylemlere göre, tarih 7 Ocak 2020’ye kadar uzatılabilirmiş. Söylenti. Peki, bu Enerji Kimlik Belgesi nasıl alınıyor, ne işe yarıyor?

* * *

Öncelikle Enerji Kimlik Belgesi, bu belgeyi vermeye yetkili kuruluş tarafından hazırlanıyormuş.  Ayrıca, Enerji Kimlik Belgesi’nde yer alan bilgilerden ve bu bilgilerin doğruluğundan, düzenleyen kuruluş sorumlu tutuluyormuş.  Belge almak için mimari proje, ısı yalıtım raporu, mekanik proje, elektrik  projesi ve yapı ruhsatı gerekiyormuş. Alınmasına gelince, bina yöneticisi ile yapı denetim firmasının anlaşması gerekiyormuş.

* * *

Konuyla ilgili uzmanların dikkat çektiği ise binalardaki ısı yalıtımı. Yönetmelikler tam anlamıyla başlayıp, denetim etkili bir şekilde devreye girdiğinde ısı yalıtımı uygulamalarının, vatandaşa ekonomik açıdan ciddi geri dönüş sağlayacağı. Bu arada, mevcut binalarda ısı yalıtımının şart olmadığı ancak yeni yapılacak veya yapılmakta olan binaların Enerji Kimlik Belgesi olmasının gerektiği yine konunun uzmanlarınca hatırlatılıyor. 

* * *

Ve işte kritik uyarı, ‘Enerji Kimlik Belgesi olmayan binalarda bugünden itibaren alım, satım hatta kiralama yapılmayacak.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres