SON HABERLER :
Kış kilosuna yazın elveda Meme estetiğinde nano teknolojisi Bu sorulara yanıtınız ‘evet’se doktora gidin Otomobilin çarptığı köpek kurtarılamadı Berberoğlu’na son görev
Sürpriz vergi indirimi!
Antalya Ekspres

Yapılması gereken yapıldı ve beyaz eşyada ÖTV, yılsonuna kadar sıfıra indirildi. Bunun yanı sıra, otomotiv sektörü ve mobilya sektöründe de KDV indirimi geldi. Amma velakin 2018’in sonuna kadar. Havadis mühim ve güzel de. Şunun şurasında 2 ay gibi bir süre var yılsonuna, hangi babayiğit ÖTV sıfırlandı, KDV indirildi diye olmayan kesenin ağzını açacak. Hadi canım sen de.

* * *

Bir kere bu yıl enflasyonun düşmeyeceği kesin. Ankara 2018 ÖTV ve KDV indirimlerinin beyaz eşya, otomotiv, mobilya ve konut sektörlerinde yılsonuna kadar devam edeceğini duyurdu. Tabii, tapu harcamaları da yılsonuna kadar indirimli olacak. Dolayısıyla, insanlar tüketime alış verişe yönlendirilecek, piyasada sirkulasyon sağlanacak. Canını dişine takan vatandaş, nasıl tüketime alış verişe yönelecekse... Valla haberi duyunca iki satır da ben yazayım dedim. 

* * *

Elbette ekonominin hızlı ilerlemesi için önemli kararlar bunlar. Ve tabii ihtiyacı ve dahi parası olanlar için kaçırılmaz fırsat. Daha önümüzde kocaman iki ay var. Peki fırsatı bulup da parayı bulamayan vatandaş, ihtiyacı olsa dahi olmayan parayı nasıl gidip harcayacak? Beyaz eşya alacak, mobilya alacak. Hadi diyelim bütçesine uygun kredi çekmeyi düşündü. O hiç olmaz, vatandaş ekonomiden korkuyor. İşçisi, çalışanı kapı önüne koyulur mu koyulmaz mı bilmiyor ve de korkuyor. Hal böyle olunca yılsonuna kadar neye güvenip de harcama yapacak, nasıl tüketime, alış verişe yönlenecek. Bordrolu bas bas bağırıyor beyler, ‘üzerimizdeki vergi yükünü hafifletin. Elektrik ve doğalgaz faturalarındaki kalem kalem sıralanan vergileri kaldırın’ diye.

* * *

Tapu harcamalarının da yılsonuna kadar yüzde bilmem kaça kadar indirilmesi, elbette bu süreci değerlendirmek isteyenler için kaçırılmaz fırsat yarattı. İnşaat sektörü yatırımcıları, tapu harçlarının yüzde 4’ten 3’e indirilmesinin hayata geçtiği günden bu zaman dilimine kadar, konut piyasasında bir ivme yarattığı görüşünde. Ve de konut satışlarındaki KDV oranının yüzde 18’den 8’e indirilmesinin, yılsonuna kadar devam edecek olmasını memnuniyetle karşılıyor. Bu ivmenin, alınan bu kararlar ile devamlılığının sağlanacağını umuyor. Ama yine bildiğimiz ve dediğimiz gibi konut, otomotiv, beyaz eşya ve mobilya sektöründe yapılan ÖTV ve KDV indirimleri, belli bir kesimi tüketime yöneltir o kadar. Acaba ÖTV ve KDV de yapılan bu uygulamalar, 2 ay değil de daha uzun bir zaman dilimine yayılsa olmaz mı? Nasıl olsa enflasyon denen belanın uzun süre gideceği yok gibi. Ekonomistler böyle söylüyor ya.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres