SON HABERLER :
Kepez'de çocukların sünnet heyecanı Başkan Uysal: Hayalimiz dünyayla buluşmak Tarım Kredi Korkuteli'nden vişne aldı Sahildeki çöpler toplanıp sergilendi Akdeniz Üniversitesi'nde hijyen eğitimi
Suya sabuna dokunmadan!
Antalya Ekspres

Bugün böyle. Hani bazen kimsenin iyisine kötüsüne karışmak istemez ya insan. Ruhu inzivaya çekilir ya. Yaşama dürbünün tersiyle bakmak gibi mesela. Duyarsızlık mı desem, suya sabuna dokunmamak mı desem bilemedim. Mevsim geçişi desem o da değil. Zira halen yaz mevsimini yaşıyoruz. Takvim yaprakları Sonbahar’ı gösterse de. Ama şu günlerde kendi varlığımı bile yok sayar oldum. Bu da nasıl oluyorsa?

                            * * *

Mesela, enflasyon düşemeye devam edecekmiş ne güzel. Dar gelirli konut sahibi yapılacakmış ne güzel. Ve de ülkede yoksulluk yokmuş ne güzel! Yok, bu konulara da bulaşmak yok. Ülkede her şey güllük gülistanlık!

                                      * * *

Suya sabuna dokunmadan, havadan sudan söz edelim o zaman. Hani nerede Sonbahar. Hazan’ın son ayı Kasım’ın ortalarına geldik ama havalar hala sıcak. Kasım ayı kendini Ağustos mu zannediyor ne? Kasım’a da bir eserek gelmiş.  Havalar soğuyacağına ısınıyor. Sıcaklar bir türlü kapıyı çekip gitmek bilmiyor. Sonbaharı bir keyfimizle yaşasaydık.  Pastırma sıcağı mı, yaz sıcağı mı belli değil. Meteorolojinin dediğine göre, Kasım ayı sonuna kadar sıcaklar devam edecekmiş. Ve de Libya çöllerinden esen sıcak hava ile birlikte gelecek olan yağışlar da, şiddetli olacakmış. Bu da kötü işte. Yağış olsun ama adabıyla olsun. Seller suya sular seller karışmadan.

                            * * *

Kış aylarının gelmesi demek, faturaların yükselmesi demek. Aslında ne kadar geç gelirse, o kadar az masraflı olur kara kış. Ama bilim insanlarının hep söylediği gibi küresel ısınma, mevsimlerin kayması gibi olumsuzluklar dünyanın da, insanların da dengesini bozdu, bozuyor. Hazan mevsimini bile ağzımızın tadıyla yaşayamaz olduk. Zemheri de zaten toplum olarak yitirip, bulamadığımız ruhsal dengemizi tümden alt üst ediyor. Med-cezir yaşatıyor.

                                               * * *

Ama şu da bir gerçek ki, insanoğlu elbirliği ile dünyanın dengesini bozdu şükür! El attığı her şeyin dengesiyle oynadığı gibi. Şimdi sıra doğanın intikamına geldi galiba. O da kendi bildiğince geciken intikamını alıyor olmalı.  Doğa kararlı, dünyayı insanoğluna dar etmeye. Gizemli patlamalar, kayan iklimler, kuruyup yok olan göller,  kavuran sıcaklar falan. Doğa ruhunu teslim mi ediyor ne?

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres