SON HABERLER :
Başkan Uysal: Kapasite 2 katına çıktı Tek ve çift haneli tezgahlar birer hafta çalışacak 'Adınız cinayete karıştı' diyerek, yaşlı kadını dolandırdılar ASAT Nisan'da su sayaçlarını okumayacak Vali Karaloğlu’ndan "Milli Dayanışma Kampanyası"na destek
Tarihten süzülen aşk!
Antalya Ekspres

Haydi, haftaya sevgi ve aşk ile başlayalım. Öyle sıradanlaşmış aşk, sevgi söylemleri bilindik aşk öyküleri yerine, aşkın farklı yaşanmışlıklarına Aristo’nun aşkıyla felsefe aşkının bağlantısına... 20’nci yüzyılın kültür ikonu Frida Kahlo’nun acılarla dolu aşklarına. Nazım ile Piraye’sinin mahpushane yıllarına sığdırdıkları derin, tutkulu, şiirlere sığdırılmış aşkına. Ve de İsmet Paşa (İnönü) ile Mevhibe hanımın o müşfik, naif aşklarının günümüze yansıyan duygu yüklü hikayelerine...

* * *

‘Aşkın Sazlı Sözlü Tarihi’. Hafta sonu Antalya Kültür Sanat Vakfı’nda düzenlenen bir etkinliğe davetliydim. Elbette davete icabet ettim. İki saat süren, izleyenlerde kültürel farkındalık yaratan ve de ‘iyi ki katıldım’ dedirten türden bir muhteşem etkinlikti sizlerle paylaşmak istediğim.

* * *

Gelelim, sıra dışı bir bakış ve anlayış ile Vianobilis Seyahat Acentesi Kültür Ve Etkinlik Danışmanı profesyonel turizm rehberi Gündüz Kılıç ve eşinin deyimiyle 73’lük delikanlı klasik gitar virtüözü Aysan Kılıç’ın hazırlayıp sunduğu ‘Aşkın Sazlı Sözlü Tarihi’ konulu müzikli söyleşiye. Mitolojik aşklardan başlayıp, günümüze kadar uzanan efsaneleşmiş aşklar, Ulu Önder Atatürk’ün ‘Hayat musikidir’ sözleriyle perçinlenerek klasik gitar dinletisiyle sözlere dökülüyor. Geri planda perdeye yansıyan görseller eşliğinde. Hem kulağa, hem göze dokunan.

* * *

Gündüz ve Aysan Kılıç çifti, aşkın farklı yaşanmışlıklarına dikkat çekiyor sahnede. Klasik gitarın tınısının yanı sıra anlatılıyor Anadolulu Paris ile Yunan kızı güzeller güzeli Helen’in öyküsü. Sultan Abdülaziz’in İmparatoriçe Eugenie’ye (Öjeni) olan imkansız aşkı. Ardından 20’nci yüzyılın kültür ikonu ressam Frida Kahlo- Diego aşkı ile acılarla dolu yaşam öyküsü anılıyor.

* *

Salon duygu yüklü, Mevhibe-İsmet İnönü’nün o engin ve müşfik aşk öykülerinden. Perdedeki görüntüye bu kez, Nazım Hikmet ile kızıl saçlı Piraye’sinin mahpushane yıllarına sığdırdıkları derin, tutkulu aşkları geliyor. Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Yıldız Kenter ve Şükran Güngör’ün birbirlerinde buldukları aşkları ile tiyatro aşkları büyülüyor bu kez izleyenleri. Sanatsal bir aşk onlarınki.

* * *

Ve Türk siyasetinin unutulmaz ismi Bülent Ecevit ile Rahşan Ecevit’in şiirlerle bezenen destansı aşkları. Gündüz Kılıç’ın deyişiyle sade, sapsade, katıksız ve ibret alınacak aşkları. Umut veren bir aşk öyküsü. Kılıç çifti bu muhteşem, sıra dışı sunumun amacı ile ilgili “Hayat musiki olduğu için ezgilerle buluşturmak sevgiye, aşka sıra dışı bir bakışımız olsun istedik. Yaşamda her zaman umut olduğunu, hayata dört elle sarılmak gerektiğini ifade etmek istedik. Ve aktif yaş almışlar olarak, hayallerimizin peşinde giderek genç, dinç kalınabileceğine dikkat çekmek istedik” diyor son noktayı koyarken. Ve de ayakta alkışlanıyorlar. Yüreğinize sağlık Gündüz ve Aysan Kılıç.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres