SON HABERLER :
Böcek'in Kemer buluşması Muhtar sonunda pes etti, binayı boşalttı Alanya'da fayton faaliyeti sona erdi Anne Türel için mevlit okutuldu Çandır: Seçim bitti, geçime odaklanalım
Tartışma büyüyor!
Antalya Ekspres

Liselerde karma eğitime son mu veriliyor? Cümle şöyle; ‘Milli Eğitim Bakanlığı, okulların açılması ve kapanmasına ilişkin esasların düzenlendiği yönetmelikte yapılan değişikliklerle Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik eğitim merkezi ile mesleki eğitim merkezlerinde karma eğitim yapılması şartını kaldırdı’. Ne şimdi bu? Benim anladığım, liselerde karma eğitime güle güle...

 

* * *

Şimdi fazla eğip bükmeden şöyle mi okumalıyız, liselerde karma eğitim düzenlenmesi kalkıyor. İyi de neden, Eğitimde her boya boyandı da sıra fıstıki yeşile mi geldi Allahaşkına. Yani kız ve erkek öğrenci aynı okulda, aynı sınıfta, aynı sıralarda, aynı eğitimi alamayacak öyle mi? Sakıncası nedir acaba, kelime dilimin ucunda da ben söylemeyeyim siz söyleyin. Yine benim pek anlayamadığım bir cümle; ‘Yapılan değişiklikle, nüfus ve öğrencinin az olduğu yerleşim yerlerinde düz lise, meslek lisesi ve teknik lisedeki programları tek lisede toplayan çok programlı liselerde kız ve erkek ayrı eğitim yapılmasının...’ cümle uzayıp gidiyor. Laf kalabalığı.

* * *

Görünen o ki, yönetmelikte yapılan bu değişiklikle öğrencilere, kız veya erkek okullarında okuma dayatılıyor, belki de karma eğitimin tamamen kaldırılmasının zemini hazırlanıyor. Peki sizce bu ciddi sorunlar yaratmaz mı? Veliler ve öğrenciler için yeni stresler yaratmaz mı? Eğitimciler arasında tartışma her geçen gün büyüyor. Ve eğitimciler ‘Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı bu değişiklikten acilen vazgeçmelidir’ tavsiyesinde bulunuyor. Karma eğitim mi, kız ve erkek ayrı eğitim mi? Ben hatırlıyorum yıllar önce vardı kız ve erkeklerin ayrı okullarda eğitim aldığı sistem ki, yeni nesil tanımaz bu sistemi. Sonrasında kaldırıldı, orta öğretim ve liselerde karma eğitim sistemi yer aldı. Şimdilerde tekrar geriye dönüş yapılıyor.

* * *

Peki karma eğitim ne demek?  Karma eğitim, kız ve erkeklerin bir arada eğitim görmesine verilen isim. Ve de Türkiye dahil dünyanın pek çok yerinde uygulanan eğitim sistemidir. Şimdi bu eğitim sisteminin kaldırılması neden? Bunun bir açıklaması mutlak vardır. Eğitim camiasının şu günlerde tartıştığı konu ile ilgili yetkili ağızlar bir açıklama yapsalar da eğitimciler, veliler ve dahi öğrenciler nedeni niçini bir güzel anlayıp kavrasalar.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres