SON HABERLER :
Gazipaşa Kültür Merkezi’nin yolları asfaltlandı Kepez Belediyesi, yetenekli gençleri arıyor Konut satışında Rusya ve Ukrayna vatandaşları ilk sırada Başkan Böcek talepleri karşılıksız bırakmıyor Zararlı böceklerle mücadele için hindi desteği
Tatlandırılmış enflasyon!
Antalya Ekspres

Dedik, zira TÜİK yine şaşırtmadı, bildiği gibi konuştu. Ve de Temmuz ayı enflasyon rakamlarını duyurdu, yıllık enflasyon yüzde 79.60. Şükür yüzde 80 değil! Aylık enflasyon ise yüzde 2.37 geçen aya göre düşüş. Peki, Temmuz ayı için bu rakamlar inandırıcı mı? Şu enflasyon tahminini en iyi yapan bence vatandaş. Hesaplamayı masa başında değil, çarşı pazara göre yapıyor. Uzmanlaştı artık çıraktı, kalfa oldu şimdilerde ise usta. Güvenin sarsılması sahiden acı.

***

Enflasyon oranı, her ay vatandaşın endişe içerisinde beklediği bir zulüm adeta. Millet bekledi ve gördü ki enflasyon, Temmuz ayında yıllık yüzde 79 nokta küsur olmuş. ENAG hayır! Temmuz'da yıllık enflasyon yüzde 176,4 oldu' diyor. Yine rakamlar tutmadı. Tutan ise enflasyonun 24 yılın rekorunu kırdığı ve yeni zamların kapıda olduğu… Da, TÜİK böyle açıkladı diye enflasyon rakamları bu mu yani? İşin uzmanlarına göre, devletin kurumu düşük açıkladığı enflasyon verileriyle güven vermiyor.

***

Sahiden ne günlere kaldık be arkadaş. Millet artık konuşmak değil çığlık atmak istiyor. Denildiğine göre bu enflasyon kamburunu vatandaş bir süre daha taşıyacakmış da süre dediğin soyut kavram, sana bana ona göre değişir. Misal; Aralık, Kasım'dan daha iyi olur! Ama gel gör ki, toplum olarak anlamıyoruz. Ne diyelim, hızlandırılmış vatandaşlık dersinden de sınıfta kaldık...

***

Enflasyon kamburu falan derken, mübarek zirve yaptı. Nereye baksan borç harç. Alın işte, TÜİK'e göre bile yıllık gıda enflasyonu yüzde 94'ün üzerinde, tüketiciye göre bunu ikiye falan katla. Üreticinin enflasyonu ise olmuş yüzde bilmem kaç. Ehh bu da tüketiciye fahiş etiket olarak yansıyor.

***

Haydi o zaman çarşı pazar dolaşalım. Görelim fiyatlar ne diyor. Tezgaha yaklaşalım korkmadan. Yaz mevsiminin sebzeleri, meyveleri rengarenk göz alıyor. Da, etiketler fena. Tezgahta yaz ürünleri ama etiketler kışlık. Bunlar almalık değil, arkadaş bakmalık. Kirazın, kayısının, çileğin mevsimi de kilosu 25-30 liradan aşağı değil. Alın işte yaz mevsimi sebzeleri taze fasulyesi, kabağı patlıcanı, biberi, domatesi falan kiloyla alıp da at fileye mümkün değil. Artık kilo hesabı mı kaldı, evdeki çoluk çocuğa yetecek kadar gramla meyve. İki üç adet bir pişirimlik kabak patlıcan. Gerisi yok. Emeklisi, asgari ücretlisi, dar gelirlisi önce etikete sonra cüzdana bakıyor. Nafile… Seyirlik dolaşıyor pazarda. Bu gıda fiyatları ne zaman düşer Allah aşkına?

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found