SON HABERLER :
İttifaklar şekilleniyor Fiyat farklılığı sistemle çözülür Kepez’in Alışveriş Festivali başlıyor Kepez’de 60 mahallede 10 bin kişiye göz taraması Başkan Uysal’ın konuğu ATAV
Tavukta karaborsa alarmı!
Antalya Ekspres

Haydi buyur papaz efendi buradan yak. Bu ne şimdi; mübarek Ramazan ayında hemen her evin tenceresinde kaynayan beyaz et de karaborsaya mı düşüyor? ‘Olmaz olmaz demeyin’ yaşadığımız şu günlerde her şey oluyor, her şeyi görüp yaşıyoruz. Şimdi tavukçuların teyakkuzda olduğu ve 20 günlük stok kaldığı iddiası dolaşıyor haberlerde. Peki 20 gün sonra ne olacak?

 

* * *

Şimdi söylenen o ki, tavukçuluk sektöründe yaşanan tartışmalar varmış. Bu da verilen haberler arasında yer alıyor. Beyaz ette yaşanan sorunun nedeni ise kabaca, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın geçen yıl çıkardığı yönetmelik ile sektör arasında yaşanan anlaşmazlıkmış. Ve dahi tavuk üreticileri ile sanayiciler arasında yaşanan sorun nedeniyle de üretimin durdurulduğu ve tavukçuların elinde 20 günlük stok kaldığı iddiası. Bakınız araştırmalara göre ülkemizde kişi başına yıllık tavuk tüketim oranı 25 ila 30 kilo arasındaymış. Vatandaşın tavuğa talebi yüksek olunca üretici ihtiyacına karşılık verilemiyormuş.  

                                               *******

Tabii bu iddialar, tavuk karaborsaya mı düşüyor sorusunu da birlikte getiriyor. Şimdilerde sıkıntı bu, nasıl olmasın. Ramazan ayı ve kırmızı ete gelen fahiş artışlar, vatandaşın beyaz ete olan talebini arttırdı elbette. Tavuk satıcılarına göre, geçtiğimiz ay tavuk fiyatlarında (kanat, göğüs, but gibi) yüzde 20 veya 50 oranında fiyat artışı yaşandı. Yani arz talep meselesi. Şimdi tavuk eti karaborsaya düşerse beyaz ete de yüzde yüz oranında zam gelmez mi, gelir Allah muhafaza eylesin.

* * *

Tabii bir de bayram var önümüzde, Ramazan’ın sona ermesiyle piknik sezonu da başlar ve de vatandaşın tavuğa olan talebi artar. Talep yükselince üretici de ihtiyaca karşılık veremez gibi bir düz mantık yürütebiliriz. Ama tavuğun ayağı hiç de öyle değil! Nedeni, niçini, aması, fakatı olmamalı, bir çözümü olmalı. Tepede yaşanan sorunlar, vatandaşın sofrasına yansımamalı. Memuru, emeklisi, işçisi, çalışanı zaten kırmızı eti sofrasında Bektaşi misali ‘bayramdan bayrama’ görüyor geriye kalıyor beyaz et. Onun da üretimiyle, fiyatıyla oynamayın lütfen şu mübarek ayda.

* * *

Haa bir de dar gelirlinin tavuk döneri var o nolcak? Çoluk çocuk dönercide yapılan kısa keyif, tavuk döner. Cevabı tavuğu da kara borsaya düşürenlerde elbet.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres