SON HABERLER :
Gazipaşa Kültür Merkezi’nin yolları asfaltlandı Kepez Belediyesi, yetenekli gençleri arıyor Konut satışında Rusya ve Ukrayna vatandaşları ilk sırada Başkan Böcek talepleri karşılıksız bırakmıyor Zararlı böceklerle mücadele için hindi desteği
Torba’dan zam çıktı!
Antalya Ekspres

Memur ve memur emeklisine yapılan zam, Torba Yasa ile belli oldu. Ankara maaşlarda yüzde 40’a yakın artış olacağı sinyalini veriyor. Sinyal mi, kesin mi az biraz daha sabır. Nasıl olsa Temmuz ayında memur maaşları zamlı olarak ödenecek. Memur ve emeklisi, Kurban Bayramı öncesi alacağı zamlı maaş ile çifte bayram yapma umudunda.

***

Şimdi memur ve emeklisi hesap kitap yapıyor ya, en düşük emekli maaşının üzerinde yüzde 40’lık zammı koyduğunda maaş ne kadar olur diye. Rakamlar toplanıyor çıkarılıyor çarpılıyor. Ve de ‘beyan esastır’ diyerek Temmuz’da verilecek zammın gerçek enflasyon oranına göre yapılmasını diliyor yürekten. Zira emekli, hayalleri unutalı çok oldu. Umuyoruz nefes aldıracak bir zam olur.

***

Sırada bir de TÜİK’in açıklayacağı Temmuz ayı enflasyon verileri var. Bu veriler, memur ve emekli maaşlarına yapılacak zamda da söz sahibi tabii. Hani hazretin ‘maşallah’ dediği üç gün yaşıyor ya! Sözüm meclisten dışarı.

***

Temmuz zammı beklentisinin yanı sıra, Kurban heyecanı da var elbette. Gelen bayram olunca emekli de ‘bayram ikramiyesi ne kadar olur, ne zaman yatar’ merakı başladı. Bayram ikramiyesi artar mı, aynı mı olur? Bildiğimiz, emeklilerin bayram ikramiyesi 2 ila 7 Temmuz arası banka hesaplarına yatacağı.

***

Temmuz ayı zam ayı ya, gelelim asgari ücretliye. Temmuz’da ara zam yapılacak mı? İlk kez yıl ortasında Asgari Ücret Komisyonu toplandı ve pazarlık masada devam ediyor. Asgari ücrete ne kadarlık bir ara zam yapılacak, yeni asgari ücret ne kadar olacak? Enflasyon farkı dışında refah zammı da olacak mı? Sorular böyle. Ankara kulislerine göre ise, asgari ücretliye ara zammın yüzde 30-35 bandında olacağı. Ama ücretli de maaşına yüzde 40 zam istiyormuş. Soru şu ‘asgari ücrete ara zammın oranı ne olacak? Temmuz maaşına yansıyacak mı? Öyle veya böyle maaşlara zam geliyor da vergilere, akaryakıta, temel gıda maddelerine, iletişime, ulaşıma gelen zamları napcaz? Maaş artışıyla birlikte vergi dilimleri de düzenlenecek mi? Zira zamla gelen vergiyle gidecek de.

***

Aha da buyurun, yoksulluk sınırı 20 bin bilmem kaç lira olmuş. Demek oluyor ki, bu durumda hepimiz yoksuluz. Emeklinin tamamı, çalışanın çoğunluğu yoksul. Yoksul olmayan yüzde 10’luk bir kesimmiş. Ne güzel her faniye nasip olmaz!

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found