SON HABERLER :
Başkan Böcek'in klinik seyri devam ediyor Kamera kayıtlarında gerçek katil ortaya çıktı Başkan Böcek'e trakeostomi uygulandı Vali Yazıcı, Oruç Reis'i ziyaret etti Turistler, maske zorunluluğuna aldırış etmiyor
Türkiye yoksullaşıyor mu?
Antalya Ekspres

Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine bakılırsa evet.  Bu kez baz yeşil kartlılar üzerinden alınmış ve yeşil kartlıların sayısı 3 binin üzerinde artmış. Yani 366 bin kişi daha devlete muhtaç olmuş. Ekonomide yaşanan küçülme nedeniyle  aylık geliri 852 liranın altına gerileyen tam 366 bin kişiyi daha devletin sosyal güvenlik primi desteğine muhtaç hale getirmiş. Sonuç mu? Yeşil kartlı vatandaş sayısı 9 milyona ulaşmış. Artısıyla eksisiyle bu hızlı artış, sosyal güvenlik sistemindeki dengenin daha da bozulup alt üst olmasına neden olmaz mı?  Rakamlar sahiden düşündürücü. Yoksullaşıyor muyuz ne?

* * *

Ekonomik kriz yüzünden toplumun önemli bir kesimi hızla yoksullaşıyormuş. Bunun altını çizen ekonomistler aktif çalışanları, emeklileri, eş veya anne baba sigortası üzerinden yararlananları, özel sigortadan yararlananları çıkardıktan sonra, kabaca 11.5 milyon vatandaş sosyal güvenlik sisteminin dışında hayatını sürdürüyormuş.  

* * *

Ülkedeki yoksul sayısı ise 16 milyon küsura ulaşmış. Şaşırdık mı? Yooo. Görünen köy misali, tablo ortada. İşsiz sayısı her geçen gün çığ gibi büyüyor. İş-Kur umut kapısı olmuş, işsize aşsıza. Kapılarındaki iş kuyruğu sokaklara taşmış. Vatandaş sabah mesaiye gider gibi İş-Kur binalarında alıyormuş soluğu. TÜİK’e göre ülkede işsiz sayısı yüzde 13. Peki İş-Kur’un rakamları ile tutuyor mu? Sokaktaki işsiz vatandaşa göre hayır. Tarım ve turizm gibi mevsimlik işçi alımı da bitti, umutlar buhar olup uçtu. İşsize kim umut verecek?

* * *

Emekli desen o da geçim derdinde. Aldığı maaş enflasyona yenik düşünce, kredi kartıyla geçimini sağlar olmuş. Ama ortada bir kısır döngü var. Kredi kartı borcunu kapatmak için o bankadan al, bu bankaya yatır. Çarkı böyle döndürmeye çalışıyor emekli. Sadece emekli mi? Çalışanı, çalışmayanı, memuru işçisi, üreticisi... Resmi enflasyonu değil, yaşanan enflasyonu dikkate alın beyler, sokak enflasyonunu dikkate alın.

* * *

İşte üreticinin hali de ortada. Girdi fiyatları kalem kalem artıp, ürünü para etmeyen, geliri düşen çiftçi bitme noktasına geldi. Ve de çifti çubuğu topladı üretimden vazgeçti. Sesini bir türlü duyuramayan üretici yıllardır ‘Çiftçinin gelirinin artması için girdi fiyatları mutlaka ucuzlatılmalı’ demedi mi? Dedi de alternatif ne oldu, ithal oldu.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres