SON HABERLER :
Başkan Böcek, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edildi Bu kentte yaşayan herkesin gazetesi Ekspres’ten bir ilk daha Ölümden dönen annenin isyanı Sahiller tıklım tıklım Tiyatro buluşmaları sona erdi
Ucu yine emekliye dokundu!
Antalya Ekspres

Belediyeler Yasası değişiyormuş. Ankara; Belediyeler Yasası’nda kapsamlı bir değişikliğe gidiyormuş. Amaç, Yerel Yönetimlerin tartışmalı uygulamalarına son vermekmiş. Pek güzel, ama değişecek yasanın ucu yine emekliye dokunuyor. Nasıl mı?  Yasa taslağındaki bir madde  şöyle diyormuş ‘65 yaş üstündekiler (ki bunların çoğu emekli) yoğun saatlerde kitle taşıma araçlarına bedava binemeyecek’.  Gün içerisinde bedava, mesai saatleri içerinde ücretli. Çifte standart yani. İstersen..

                                               * * *

Ankara, Yerel Yönetimler Yasası’nı mercek altına almış. Taslakta yer alan bazı maddeler, belediye hizmetlerinin aksamasını önleyici tedbirler getiriyormuş. Mesela parsel bazında imar değişikliğine son verilecekmiş. Her şehir  için ayrı ayrı kentsel tasarım rehberi çıkarılacak ve inşa edilecek yapılar, bu rehberdeki kriterler uygun olacakmış. Umarız hazırlanacak kentsel tasarım rehberi ranta teslim olmaz. Antalya’nın özellikle de Lara bandında Falezlerin üzerine inşa edilmiş çok katlı binalar gibi. Ayrıca, Büyükşehir belediyelerinde vergilerin dağıtım yöntemleri de değişiyormuş. Vergi payı, çıkış yeri değil tüketim yeri esasına göre yeniden belirlenecekmiş. Mesela,  otel Antalya’da faaliyet gösteriyor ama merkezi İstanbul olduğu için verginin aslan payını Antalya değil  İstanbul alıyor gibi. Sözümüz meclisten dışarı!

                                      * * *

Bakınız ,Yasa Taslağında yer alan maddeye göre, belediye başkanlarının yakın akrabalarının işe alınmasının yasaklanması da öngörülüyormuş. Yani taslak yasalaşırsa, işe alınan başkan yakınlarının işine son mu verilecek? Herhalde öyle olur. Sonuçta usul, esasa giden kapıdır.

                                      * * *

Dedikten sonra, gelelim asıl mevzuya. Belediyeler Yasası değişiyor ya. Ve de belediyeye ait otobüslerde 65 yaş üstü yolculara da kısıtlama getiriliyor ya. Eee ne olacak şimdi. Taslak kabul görür de yasalaşırsa ‘nasıl olsa otobüs bedava’ diyerek zaman geçirmek için gezme keyfi yapan emeklisi, emekli olmayanı artık ağzının tadıyla kitle taşıma araçlarını da kullanamayacak. Ama ne zaman, mesai saatleri içerisinde. Hani, otobüslerin hınca hınç dolu olduğu saatler var ya çalışanların, öğrencilerin üst üste balık istifi yolculuk yaptığı işe gidiş dönüş saatleri. İşte o saat dilimleri aralığında. Aman siz siz olun yürüme mesafesini aşmayın. Zira belediye otobüslerine bedava binemeyeceksiniz. 

 

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres