SON HABERLER :
Pandeminin gizli savaşçıları Otel deposunda 9 bin 51 şişe sahte içki Serada Tayland kabağı üretti Konyaaltı Belediyesi Kadın Hentbol takımı tempo yükseltti Takımda tempo artışı
Üçüncü raunt!
Antalya Ekspres

Haydi konuya böğründen girelim. Asgari ücret ne kadar olacak? Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün üçüncü kez masaya oturuyor ya. Ve dahi ücretler 2020’de ne kadar olacak sorusuna cevap aranıyor ya. Bugünkü komisyon toplantısından bir sonuç çıkar da ardından zam oranı belli olur mu? Çıkan rakam ne olur? Ücretli nefesini tutmuş beklemede. Masum, mağdur duruma düşmesin de!

* * *

Ankara, asgari ücret 2020’de ne kadar olacak pazarlığını sürdürüyor. Bugün üçüncü raunt için komisyon yeniden masaya oturdu. 17 Aralık, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun son toplantısı olur mu? Asgari ücret netleşir mi? İşin uzmanları öngörülerini paylaşırken, bir işçinin yaşam maliyetinin baz alındığında ortalama yüzde 20’lik bir artışın makul gözüktüğünü dillendiriyor.

* * *

Asgari ücretin bir bütün olarak ülke ekonomisini de etkilediği hepimizin malumu. Dolayısıyla yaklaşık 7 milyonun üzerinde asgari ücretlinin de gözü kulağı zam pazarlığında. Yeni asgari ücret, Aralık ayının sonuna doğru açıklanır. Tartışılan ve az çok belli olan o ki, asgari ücretin 2 bin 578 TL ile 3 bin 200 TL arasında olması yolunda. Net rakama sayılı günler kaldı.

* * *                    

Tartışılan rakamlar bu da, peki çalışan ne istiyor? Gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve eğitim gibi zorunlu ihtiyaçlarının, günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılanmasını istiyor. Asgari ücretin, geçim şartları ve ülkenin ekonomik durumuna göre belirlenmesini istiyor. Çalışanın yükü, artan enflasyon ve de yeni vergilerle her geçen gün artıyor. Bu yükün altında daha fazla ezilmekten kurtulmak istiyor. Tenceresinin kaynamasını, tadını unuttuğu etin, sütün, yumurtanın sofrasında yer almasını istiyor. Yani insanca yaşamak istiyor. Fazlasını değil, hakkı olanı istiyor. 

* * *

Peki, asgari ücrete ne kadarlık bir zam müjdesi gelir dersiniz?  Çalışanın umudu, belirlenen asgari ücretin enflasyonun altında ezilmemesi yönünde. Kimisi artışın yüzde 15 civarında olmasını bekliyor, kimisi de asgari ücrete yüzde 22 zam bekliyor. Kısacası çalışanın beklentisi, zammın günün şartlarına göre belirlenmesinden yana.

* * *

Dedikten sonra, işte size asgari ücret ile ilgili bir istatistiki bilgi. Ülkemiz, Avrupa ülkeleri arasında yapılan  asgari ücret sıralamasında sonuncuymuş Heyhat!..

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres