SON HABERLER :
Hem para, hem iç çamaşırı çaldı Hafta sonu yasağı, Cuma düğünlerini arttırdı DEVA Partisi bir araya geldi Aile içi bulaş, vaka sayısını arttırıyor Aras'ın hastalığına çare bulamadılar
Umutsuzların oranı!
Antalya Ekspres

Toplum, ekonomik açıdan tıkanma noktasını çoktan tüketti de patlama noktasını yaşıyor. Ağır yaşam koşulları, ‘nasıl çözülecek’ diye sorgulanan işsizlik ve dahası, derken olanlar oldu. Ve de ekonomistlere göre, iş aramaktan umudunu kesen umutsuzların oranı, tam tamına yüze 143 artışla bir milyon 360 bine çıktı. Dahası, kronik sorun haline gelen işsizliğin, koronavirüs salgını ile birlikte büyüyerek milyonlarca yeni işsiz yaratacağı kaygısı yaşanıyor. Peki 2021’de umut var mı?

***

Koron salgını, ekonomide büyük kayıplar yaratırken, potansiyel işsizlerin de işsizliğinde nedeni oldu. Uzmanların görüşlerine göre, salgın tedbirleri sona erdiğinde, 2-2.5 milyon yeni işsiz daha işsizler ordusuna katılacak. Buyurun işte yeni bir şok. Sahiden kabul edilebilir gibi değil. Mutsuz ve umutsuzuz. Düşündüklerimiz ile söylediklerimiz senkronize olamıyor. Akıl başka yerde kendimiz bambaşka alemde. Bu yara kangren oldu. İşsizlik sorunu nasıl çözülür veya çözülecek. Umut var mı? Bunun cevabı da bizde değil elbette.

***

Toplumsal sorunun önüne, yeni dinamikler bekleyerek mi geçilir bilemiyoruz ama bu, sonsuza kadar devam etmeyecektir tabii. Gelelim genç işsizlere, burada da durum vahim. Resmi rakamlara göre, genç işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine oranla bilmem kaç puan artarak, yüzde 26 küsur olarak tespit ediliyor. İşin uzmanlarına göre her dört gençten biri işsiz. Bunların yanı sıra, evde oturan genç işsizler de var tabii. Söz konusu bu işsiz gençlerin sayısı da artıyor şüphesiz. Bir yıldan fazla iş bulamayan gençlerin sayılarının arttığı gibi. Ekonomik daralma nedeniyle son yıllarda işini kaybeden genç işsiz 600 binlere ulaşmış. Ne eğitimde ne istihdamda olan gençler de var. Lafı eğip bükmeye gerek yok. Özellikle de gençlerde ve kadınlarda işsizlik artıyor.

***

Zira, genç işsiz ve kentsel kadın işsizliği, son bir yılda en yüksek işsizlik türü olarak görülmeye devam ediyormuş. Rakamlara bakıldığında kentsel genç işsizliği yüzde 40’lara vurmuş. Görünen o ki; işsizlik oranı artarken, istihdam oranı azalıyor. Sektörel olarak bakıldığında ise sanayi, inşaat ve tarım sektöründe işsizlik süreleri artıyormuş. Peki 2021’de umut var mı?

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
papara-bets10 giriş adresi-