SON HABERLER :
Koronavirüste bugün vaka sayısı bini geçti Eczanede dehşet anı Antalya çifte bayram yaşadı  ‘Önlemlerle sorunsuz geçti’ Sosyal tesislere ziyaretçi akını
Üniversiteli KYK mahkumu!
Antalya Ekspres

Onlar, yıllarca üniversite kapılarını zorladı, yıllarca dirsek çürüttü, ama gel gör ki, devlete borçlu olarak mezun oldu. Ve de üniversite sonrası hayata borçlu atıldı.  Kredi Yurtlar Kurumu’na borcu olup da, işsizlik nedeniyle borcunu ödeyemeyen binlerce gencin KYK borcu da, yürütülen faiz nedeniyle katlanarak büyüdü. Açıklanan rakama göre 5 milyonun üzerinde üniversiteli, Kredi Yurtlar Kurumu borçlusu oldu. En hazini de, binlerce üniversite mezunu hakkında yasal işlem başlatılması oldu. Soru şu suçlu, işsizlik nedeniyle borcunu ödeyemeyen gençler mi?

                                      * * *

Kısaca özetleyelim verilere göre, üniversiteyi bitiren ama hem iş bulamayan hem de Kredi Yurtlar Kurumu’na borçlu olup, kredi borcunu ödeyemeyen gençlerin sayısı 5 milyon. Şimdilik. Borcunu ödeyemediği için hakkında yasal işlem başlatılan üniversite mezunu ise 280 bin. Şimdilik.

                                      * * *

KYK borcu olan ve dahi iş bulamayan gençler, sorunlarını dile getirmeye çalışıp büyüklerine seslenirken, bir babayiğit de çıkıp, üniversiteden mezun gençlerin iş buluncaya kadar öğrenim kredisi borçlarının geri ödenmesinin dondurulmasını talep etmez ki. Veya gecikme faizi işlememesini talep etmez ki, mesela yani.  Aklımız buraya kadar yetiyor da üzerinize afiyet!

                                      * * *

Öğrenim kredisi alan üniversitelinin çoğunun ailesinin de dar gelirli olduğunu varsayarsak, Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilen krediler, gençlerin olduğu kadar ailelerin de belini büküyor. Ve özellikle de son 10 yılda binlerce öğrenci KYK’ ya olan borcunu ödeyemiyor. Onlar ödeyemedikçe de gecikme faizi işliyor.  Tabii, genç işsizlik oranının giderek arttığı son yıllarda, üniversiteli işsizler ordusuna  yeni mezunlar da katılıyor. Oran, her geçen gün ürkütücü boyutlara ulaşıyor. Bunu bilmek için de rakamsal verilere ihtiyaç yok. Hepimizin çevresinde, onlarca üniversite mezunu var. Peki iş bulabiliyor mu? Vazgeçtim mezun olduğu fakülte ile ilgili bir sektörde iş bulmasından. Çoğu ‘ne iş olursa çalışırım’ diyerek, sabah mesaiye gider gibi, iş kapısı aramak için yolları arşınlıyor. Umutları, hayalleri tükenerek.

                                      * * *

Milyonlarca borçlu öğrencinin sırtındaki kamburdan kurtulması için, konu zaman zaman TBMM gündemine gelse de bir sonuca maalesef varılamıyor. Ve de gençler, her geçen gün büyüyen kamburlarını taşımakta ne yazık ki zorlanıyor. Peki, çözüm nedir?

  

 

 

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres