SON HABERLER :
Altın Portakal özüne dönüyor Şenlikte poster krizi Kaş’ta öğretmen ve öğrenci kampı Büyükşehir üniversite öğrencilerini karşılıyor Yaz Spor Okulu Antalya'yı geziyor
Uyarı TORAKS’tan geldi!
Antalya Ekspres

Ve Türk Toraks Derneği ‘Çevre ve hava kirliliği birinci ölüm nedeni’ diyerek noktayı koydu.  Korkutan açıklama, TORAKS’ın Antalya Belek’te düzenlediği uluslararası katılımlı kongreden yükseldi. Kongreye katılan  tıp ve bilim insanları, sağlık konusuna bütüncül yaklaşarak önceliği, toplum sağlığını tehdit eden sorun ve unsurlara verdi. Dikkat çeken açıklamalardan biri de, uğraşılması gerekenin aslında  hastalık değil, bu hastalıkları ortaya çıkaran nedenler oldu. Bilim insanı, çözüm odaklı düşünüyor.

 

                                      *******

Türk Toroks Derneği TTD Başkanı Prof.  Dr. Hasan Bayram’ın, çevre ve hava kirliliğinin birinci ölüm nedeni olduğunu ifade eden açıklaması kongreye damgasını vurdu. Konuşmasının devamında da küresel iklim değişikliği ile hava kirliliğinin iç içe olduğunun altını önemle çizdi. Ve hava kirliliğinin Türkiye için de çok önemli bir sorun olduğuna vurgu yaparak anlattı Prof  Bayram.

                                               *******

Sözlerinin devamında da, hala enerjimizin önemli ölçüde kömürden, petrolden, doğalgazdan karşılandığını hatırlattı, özellikle kömürün havaya zehir saldığını ancak hala kömürlü termik santrallerinin faaliyette olduğunun altını çizdi. Ve de  ‘Artık bundan vazgeçmemiz gerekiyor’ diye uyarıcı konuştu.  Bütün dünyanın yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldiğini hatırlatarak güneş enerjisini örnek verdi.  Ehh güneş de  ülkemize oldukça cömert davranıyor öyle değil mi?

                                               *******

Uluslararası katılımlı Türk Toraks Derneği’nin kongresinde bir diğer önemli isim Prof. Dr. Elif Dağlı ise, küresel ısınma ile kirlenen geleceğe dikkat çekti ve  ‘Isınan dünyada nefes alamayacağız’ diye uyardı. Dünyanın 2040 yılına kadar bir buçuk derece daha ısınacağının öngörüldüğünü söyleyen Dağlı, ısınma sonucu yaşanılacak felaketleri de tek tek sıraladı. Ve dikkat çeken cümleyi kurdu ‘Eğer biz bugün frene çok hızlı basmazsak, sıcaklık nedeniyle önemli bir canlı türü dünya üzerinden yok olacak. Sıcaklık yükselmesi çeşitli doğal afetleri ortaya çıkaracak’.

                                      *******

‘Uyanıp buna dur dememiz lazım’ diyen Prof. Dağlı, öngörülen felaketlerin yaşanmaması için bir an önce çözüm üretme aşamasına geçilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

                                      *******

Bilim ve tıp dünyasının acil uyarıları bu yönde. Bilinen, bilinmeyen gerçekler de aynen böyle. Yoruma gerek var mı; hayır.

 

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres