SON HABERLER :
Yediemin otoparkına çekilen araçlar çürümeye bırakıldı Tavuk yetiştiriciliği kursu ilgiyle başladı En iyi uygulama ödülü Muratpaşa'nın Keops Piramidi, Guinness'e aday 'Demir Adam', triatlonda yarışacak
Uzaktan eğitimin sesi!
Antalya Ekspres

Uzaktan hoş geliyor gibi.. De, duyulan sesler o kadar da armonik değil. Biliyoruz ki, dünyanın ve ülkemizin yaşadığı salgın; eğitimin uzaktan dijital uygulanmasını zorunlu kıldı. Kıldı kılmasına da, yeni sürece uyum sağlama konusunda hala ciddi sıkıntılar yaşanıyor sanki. Yani ‘uzaktan eğitim’ sesi uzaktan hoş gelmiyor. Gerekli alt yapı sistemlerinin oluşturulmasına karşın! Dijital eğitim sistemine adapte olmakta zorlanan öğrenciler, veliler ve hatta eğitimciler bayağı sıkıntılı. Görünen, uzaktan kumanda ile verilen eğitim, eğitim sistemini kördüğüm etmiş.

***

Şimdi işin teknik ve eğitim yönünü konunun uzmanlarına bırakalım. Da, velilerin ve öğrencilerin yaşadıkları sorunlar ile ilgili iki çift laf edelim. Neticede artan eğitim maliyetleri, klasik eğitimin esneklik gösteremeyen yapısı nedeniyle dijital eğitim yaygınlaşarak devam edecek. Giderek artan salgın belası yüzünden.

***

Çevremde ve yakınımda pek çok öğrenci, veli ve tabii öğretmen var. Onlar, zorunlu olan dijital sistemin sorunlarını sıralarken, bazılarını anlıyor, çoğunu da anlamıyorum. Ama anlatılardan özet olarak anladığım bir şey var; öğretmen dersi kendisine göre anlatıyor, öğrenci ise ne anladıysa kendine göre alıyor. Dolayısıyla, hem öğretmen hem de öğrenci açısından zor bir eğitim modeli. Ama zorunlu. Öğrenci yalnız, eğitim disiplini yok, destek bulamıyor. Sadece karşısında arada bir siyaha düşen ekran ve yoğunluk nedeniyle kapanan sistem (EBA).

***

Peki, öğrenci anlamadığı konu ile ilgili zoru sormak istediğinde nasıl oluyor? Öğretmen sorunun soruluş şekil ve anından, öğrencinin neyi eksik algıladığının farkına varması için öğrenciye yön gösterebiliyor mu? Benimle sorunlarını paylaşan eğitimci ve de velilere göre hayır. Uzaktan eğitimde, bunun gerçekleşmesi için ne iletişim kanalı, ne de süreç uygun değilmiş. Kısacası öğrenci, öğrenme sürecinde destek bulmakta zorlanıyormuş. Benim değil, sistemi yaşayanların sıkıntıları.

***

Tabii bu arada bir diğer dert de, evde bulunan televizyon adedi. Öyle ya pek çok ailenin birden fazla öğrenim gören çocuğu var, buna karşı evde tek bir televizyon. Dijital ders başlarken, evde televizyon sorunu da başlıyor. Ekranın başına kim oturacak? Haa, bi de evde internet var mı yok mu? Teknoloji pahalı, korona yüzünden dijital eğitim zorunlu. Uzaktan eğitimin sesi hiç de hoş gelmiyor.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres