SON HABERLER :
MHP Genel Başkanı Bahçeli Antalya’da Antalya’da bahçıvanın acı ölümü Kış kilosuna yazın elveda Meme estetiğinde nano teknolojisi Bu sorulara yanıtınız ‘evet’se doktora gidin
Vahim tablo!
Antalya Ekspres

Habere bakar mısınız; ‘binlerce üniversite mezunu temizlikçi kadrosu peşinde’. Sahiden yazık bu gençlere. Sen kalk, hayallerini gerçekleştirmek için binbir güçlükle üniversite kapılarını zorla. Sonrasında mezun ol,  meslek sahibi olmanın mutluluğu ile diplomayı koy cebine. Ondan sonra da kurduğun hayalleri çöpe at. Ve de temizlik işçisi olmak için İŞKUR kapılarına dayan! Gerçekten sözün bittiği yer. Ne el varıyor, ne dil söylüyor.

 

* * *

Haberi dinleyince inanın sinirlerim tepemde fiyonk oldu. Bakınız, Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü, yurt genelinde  görevlendirilecek temizlik görevlisi personeli alınacağını duyurdu. Buraya kadar iyi. Ama bundan sonrası? İşte o ürkütücü. Temizlik personeli görevi için İŞKUR’un ilan ettiği listelerde lisans ve ön lisans mezunlarının sayısına dikkat buyurun. Tam 7 bin 226 üniversite mezunu temizlik görevlisi olmak istiyor. Ve de en az ilkokul mezunlarının başvuru yaptığı iş için üniversite mezunu 7 bin küsur genç, kuraya katılmaya hak kazanıyor.

* * *

Zira Sağlık Bakanlığı’nın, yurt geneli merkez ve taşrada görevlendirmek için işe alacağı temizlik personelinin sayısı, yaklaşık bin 500 falan. Başvuru sayısı ise 107 bin. Yine altını çiziyorum, bunun 7 bin 226’sı üniversite mezunu. Şimdi üniversiteli sormaz mı; ‘üniversiteden işletmeci olarak mezun oldum, gel gör ki temizlik görevlisi oluyorum. Bunun hesabını kim verecek?’

* * *

İşte tam da burada ‘beyin göçü’ gündeme geliyor. Ve de yıllarca dirsek çürütüp üniversite diplomasını alan genç, hayallerini ülkesinin dışında aramak için borç harç bir yolunu bulup, kendini yurt dışına atıyor. İşsizlik nedeniyle bir o yana, bir bu yana savrulan gençler ise yaşamlarını aileden maddi destek alarak sürdürüyor. Sonuç mu; toplumsal patlama.

* * *

Gelelim Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK’in açıklamalarına. Ülkemizde işsizlik oranı yüzde 10.8’e ulaşarak çift haneli rakamlara yükselmiş. Genç nüfusta işsizlik oranı ise yüzde 19.9’a çıkmış. Demek ki genç işsizlerin oranı her geçen gün artıyor. Ve de her dört gençten birisi de ne eğitimde, ne de istihdamda görünmüyormuş. Yani geniş tanımla ülkede işsiz sayısı 6 milyonu geçmiş.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres