SON HABERLER :
'Kan değişimi şart' Antalya'da kış lastiği denetimleri başladı MESEM Tanıtım ve Yaygınlaştırma toplantısı yapıldı Büyükşehir, yangın mağduru kadını unutmadı ATASEM'de eğitimler devam ediyor
Ve aşı çilesi!
Antalya Ekspres

Vaktidir grip aşısının. Ama koronavirüs sonunda grip aşısını da vurdu, aşının adı var kendi yok. Grip aşısı şimdilerde aile hekimliği, eczane ve ilaç deposu üçgeninde. Gelen aşıların sınırlı sayıda olması nedeniyle öncelikle de, sağlık Bakanlığı’nın belirlediği risk faktörü yüksek ve ileri yaş grubunda. Ancak belirlenen prosedüre göre, yüksek risk gurbunda bulunan ve grip aşısını olacak kişilerin, önce e-Nabız üzerinden sorgulama yapmaları gerekiyor. Bu da teknolojiyi iyi kullanmayı gerektiriyor. Hani yaş meselesi var ya!..

***

Hadi şimdi de e-Nabız sistemine bir göz atalım. Şöyleymiş, sistem üzerinden grip aşısı yaptırmaya uygun olanlar, aşıyı 72 liraya küsuru da var, eczanelerden alacak ve aile hekimine gidecek. Zira aşı, aile hekimleri tarafından yapılacak. Aşı önceliği ise, Bakanlığın belirlediği risk grubunda.

***

Grip aşısı mı olmak istiyorsunuz? Prosedüre göre, önce e-Nabız’a sistemine giriyor ve bu grupta yer alıp almadığınızı öğreniyorsunuz. Öncelik grubunda yer almanız için, 65 yaş ve üstü olmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra riskli kişiler, önceliklerine göre de sınırlandırılıyor. Yani kalp damar hastalığı, kronik rahatsızlık, kanser tedavisi gören ve organ yetmezliği bulunanlar ve dahası gibi.

***

Buraya kadar iyi de, e-Nabız sistemine giriş bir hayli detaylı. Misal, aktifleştirme işleminin birinci aşaması e-Devlet şifresi, e-imza veya mobil imzanız, T.C. numaranız ve uygulamaya git butonu. İkinci aşama profil bilgileriniz, erişim bilgileri falan ve de maddeler halinde gerisi. Valla benim aklım karıştı. Teknolojiyi iyi biliyor ve doğru kullanıyorsanız ne ala.

***

Bu arada, koronavirüs salgını sürecinde grip aşısı uygulamasında puanlama sistemine de geçilmiş. Bakanlığın e-Nabız sisteminde uyguladığı kriterlerde, puanı 5 ve üzeri olan kişiler grip aşısı için uygun sayılıyormuş. Anladığıma göre kronik hastalığı olanlar, 5 puan toplayabilince aşı yaptırabilecek. Yani hastalıkların da puan karşılığı var. Kalp hastalığı şu kadar puan, akciğer hastalığı bu kadar puan, bilmem ne hastalığı falan puan. Benim aklım firar etti.

***

Elbette tüm bu uygulamalar, grip aşılarının ülkemize sınırlı sayıda gelmesinden kaynaklanıyor. Ve de salgının yeniden tırmanışa geçmesiyle artan aşı talebinden… Prosedür diyorum, biraz daha mı anlaşılır türden olaydı. Öncelik 65 yaş ve üstü ya hani.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found