SON HABERLER :
Kızılay Genel Başkanı Kınık: "Her yıl 500 bin ton ekmek çöpe atılıyor" Bakan Çavuşoğlu: "Tüm dünyada FETÖ'cü hainlerin ensesindeyiz" Kepez Kitap Fuarı yeniliklerle geliyor Ünlü modacılardan Antalya çıkarması ‘Mavi Bayrak’ta dünya birincisiyiz
Vur abalıya!
Antalya Ekspres

Köşemin klişe başlığına baktım, sonra da köşeye yazacaklarıma. Nasıl gülümseyeceksek diye.  Ihh, vatandaşta gülümseyecek de gülecek de hal kalmamış. Elini cebimizden hiç çekmeyen enflasyon, karabasan gibi çökmüş üzerine millettin, isyan edecek hal bile kalmamış. Enflasyondaki hızlı yükseliş, halkın sofrasını her geçen gün daha da vurur hale gelmiş. Şimdilerde ise, süt fiyatlarındaki artışın devam etmesiyle bu ürünlerindeki yıllık enflasyonun yüzde 30’lara yaklaştığı açıklandı. Vatana millete hayırlı olsun.

 

* * *

Kırmızı et, beyaz et derken, süt fiyatlarındaki artışın devam etmesiyle  süt ürünleri de yüzde 25-30  oranında zamlandı. Böylece  kırmızı etten sonra süt içmek de halk için lüks oldu. Maaşının büyük kısmını gıdaya ayıran dar gelirli, artık hesabını nasıl evirir, çevirir de belini doğrultur bilinmez. Vatandaş kendinden vazgeçti de, çoluk çocuğun temel gıdası olan süt ve süt ürünlerini nasıl alacak da nasıl sofrasına koyacak.

* * *

Sadece süt ürünleri mi; kahvaltı sofrasının vazgeçilmezi yumurtanın  da fiyatı yüzde 36 oranında arttı. Zeytin desen zaten lüks tüketim sınıfına çoktan girdi. Süt ürünlerine zam gelince peynir fiyatları da aldı başını gitti. Rekor derseniz o da tereyağında. Yani iki üç çocuklu bir aile, sadece kahvaltı yapsa eti, sebzeyi, meyveyi geçtim yine de bütçe kocaman bir açık verir.  İyi de, ne alıp ne yiyecek bu vatandaş. Hali-pürmelali ne olacak. Kime derdini anlatsın, sesini kime duyursun?

* * *

Şimdi artan maliyetler tüketiciyi vuruyor da çiftçiyi zora sokmuyor mu? Sürdürülebilir hayvancılık politikasının olmazsa olmazlarından biri de hiç şüphesiz meralar.  Peki ne oldu bu meralara, meralar imara açıldı ve hayvancılık sanayiye, toplu konutlara kurban edildi. Yem hammaddesi de yurt dışından ithal edilir oldu. Hayvan üreticileri ithal yemleri almakta zorlandı, meralar amaç dışı kullanılmaya başlandı olanlar oldu. Durum vaziyet ortada.

* * *

Zaten her durumda zorlanan vatandaş olmuyor mu, fatura vatandaşa kesilmiyor mu? Nasıl olsa vatandaş bir yolunu bulur. Vur abalıya misali.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres