SON HABERLER :
Böcek'in Kemer buluşması Muhtar sonunda pes etti, binayı boşalttı Alanya'da fayton faaliyeti sona erdi Anne Türel için mevlit okutuldu Çandır: Seçim bitti, geçime odaklanalım
Vurun abalıya!
Antalya Ekspres

Yaşam koşullarımız her geçen gün daha da ağırlaşıyor. Hani nerdeyse aldığımız nefese bile zam yapılacak. İşte buyurun elektrik ve doğalgaz, üç ayda üçüncü zammı gördü. Ağustos ve Eylül aylarında yapılan astronomik zamlar, Ekim ayına da yansıdı. Ve BOTAŞ ile EPDK, ayın birinden itibaren geçerli olmak üzere elektrik ve doğal gaza yeniden zam yaptı. Hem de öyle böyle değil, elektriğe konut için yüzde 9, sanayi için yüzde 14. Zammın doğalgazda ise konut için yüzde 9, sanayi için yüzde 18.5 oranında olduğu açıklandı. Hepimize hayırlı uğurlu olsun.

* * *

İyi de döviz düştü, bu yağmur gibi gelen elektrik ve doğalgaz zammı niye ki? Acaba diyorum zamlar dondurulamaz mı? Yoksa ayda bir yapılan bu zamlar nedeniyle zemheri ayında vatandaş donacak. Tabii bu zamlar, önümüzdeki günlerde diğer ürünlere de zorunlu olarak yansıyacak. Sanayicinin elektriğine üç ayda yüzde 54 zam gelirse ne olur? Ankara ‘zam yapılmayacak’ diyorsa artık biliyoruz ki, zamlar ardı ardına patlayacak. Vatandaşın dayanma gücü kaldı mı acaba?

* * *

Akşam yatıp, sabah zamla kalkıyoruz. Krizin işçi, emekçi ve emeklilerin gündelik hayatlarının içine patlayan etkisi giderek büyüyor. Doğalgaz ve elektriğe yapılan ayda bir zam, her türlü ürüne yansıyarak zincirin son halkası olan vatandaşın alım gücünü yok ediyor. Ekmek kavgası büyüyor. Vatandaş burnundan soluyor. Bezgin.

* * *

Ankara’nın gündemi de zamlar. Peki sıkıntı ne zaman aşılacak. Ekonomistlere göre, mevcut sıkıntı 2021’e kadar devam eder. Sokak kan ağlıyor, pazar yangın yeri olmuş. Vatandaş artık pazardaki hesabı evdekine uydurmak zorunda. Etiketler almış başını gidiyor. Sebzenin meyvenin tadı tuzu kalmamış. Sanki ağzımızın tadı kalmış da. Pazara gelenler ağız birliği etmişçesine pahalıktan yakınıyor. Üretici de artan maliyetlerden yakınıyor. Emeğinin karşılığını alamamaktan muzdarip. Burada kazanan galiba zammı kazanca çeviren fırsatçılar ve stokçular. Yani çiftçi de esnaf da, vatandaş da perişan.

* * *

Asgari ücretli, emekli, memur bu ağır yaşam koşullarının altında eziliyor. Zamlar nedeniyle her geçen gün büyüyen faturadaki rakamlar, kambur üstüne kambur eklerken, vatandaş artık nereden ne kısacağını bilemez duruma geldi. İnsanlar mutsuz, kaygılı, çaresiz, yüzler asık... 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres