SON HABERLER :
Aşık Veysel anıldı Antalyalı modacıdan yeni kreasyon 50 yıldır sigara içen kanser hastası operasyonla sağlığına kavuştu 4 ülkenin meyvesini tek ağaçta yetiştirdi, bahçe ziyaretçi akınına uğradı Böcek istifa söylentilerine sert çıktı
Vuslat seneye!
Antalya Ekspres

Bu yıl yine gidemedim ya Konya’ya ona yanarım. Yıllar öncesiydi İzmir’den bir grup arkadaşımla katılmıştık Hz. Mevlana’nın 17 Aralık Şeb-i Arus (Düğün Gecesi) törenlerine de, hala etkisi altındayım o atmosferin. Yine katılmak, yine yaşamak istedim o efsunlu geceyi, ama işte kısmet olmayınca olmuyor maalesef.

* * *

İnsanlığın unutulduğu, dünya ülkelerinin birbirlerini bir kaşık suda boğacak hale geldiği barışın, dostluğun yok olduğu, sevgi sözcüğünün ise geçmişte kaldığı şu günlerde insanlığımızı hatırlamaya nasıl da ihtiyacımız var. Yılda bir kez de olsa o kardeşliğe ve hoşgörüye yapılan çağrıyı duymaya nasıl da ihtiyacımız var. Gelin birlik olalım demeye nasıl da mecburuz.

* * *

Türk İslam Medeniyeti’nin en önemli ismi bir Tasavvuf Alimi Mevlana, insanları hoşgörüye, kardeşliğe çağırırken ‘Ne olursan ol yeter ki gel’ demiyor mu? Mektubat, Divan-ı Kebir ve hemen hepimizin okuduğu Mesnevi gibi eserleriyle insanlara güzelliği anlatmıyor mu? Biz mi anlamaz olduk artık, yoksa değişen insanlık ve yaşam değerleri mi?

* * *

İşte dürbünün tersiyle bakınca olumsuzlukların, yitirilen değerlerin nasıl dibimize geldiğini görüyor da, bir kez daha insani duyguları yaşamak ve hatırlamak adına katılmak istedim Şeb-i Arus törenlerine. Hazreti Mevlana, ölüm gecesini ‘Şeb-i Arus’ Düğün Gecesi, yani dünya gurbetinden kurtuluş, vuslata eriş olarak ifade eder ve ‘herkes ayrılıktan bahsetti, bense vuslattan’ der de, ölüm gününü ‘Hakk’a vuslat’ yani yaratana kavuşma düğün günü-gecesi sayar ya.

* * *

İşte büyük düşünür Mevlana’nın ölüm günü veya Vuslat Günü olan 17 Aralık tarihinde her yıl yapılan Şeb-i Arus töreninin en çok etkilendiğim Ayn-ül Cem yani toplu olarak yapılan Sema Töreni. Mevleviler tarafından yapılan sema ve giyilen tennurelerin, bembeyaz bulut yığını gibi gözümün önünde dönmeleri asla kelimelerle ifade edilemez. İlahi bir duygu, gözlerim semazenleri takip etmekten aciz. Yıllar önce katıldığım Şeb-i Arus törenlerini bir kez daha izlemek için bu yıl Aralık ayını sabırsızlıkla bekledim de lüzumsuz bir engel beni Konya’ya gitmekten ne yazık ki alıkoydu. Ben de ‘Vuslat seneye’ 17 Aralık’a diyorum.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres