SON HABERLER :
Bakanlıktan stadyuma 12 milyonluk yatırım Şiddet görmeden yaşamak istiyoruz Antalya’da kadın olmak ve Antalya için öneriler… Çoban Kader'in hayali milli takım forması Büyükşehir Finike'de sulama kanalları etrafına duvar örüyor
Yemin billah!
Antalya Ekspres

Milletin efendisi yemin billah ediyor ‘battık’ diye feryat ederken. Çiftçinin hal-i perişanlığını duyurmaya çalışırken. Duyan olursa… Tarımsal üretimde kullandığı girdilerin her geçen gün pahalanmasından, verimin azalmasından ve ürününün değerinde satılmamasından dahası ithal ürün darbesinden yakınıyor çiftçi. Sonrasında soruyor ‘ne olacak bu çiftçinin hali? Peki, onların alın teri toprakla buluşamaz, üretim olmazsa ne olur bu tarımın hali? Ve dahi milletin hali?

***

Yerli malı yurdun malı kavramı unutulmuş, çiftçi tarımsal üretimi sürdürmekte zorlanır olmuş. Köylü bu milletin efendisi olmaktan yorulmuş. Onlarca yıldır ekip biçtiği toprağından, tarlasından neredeyse vazgeçer olmuş. Köyden kente göçer olmuş. İşin uzmanlarına göre, ülkemizde son on yıldır, tarımsal üretim ile uğraşanlar, emeklerinin karşılığını alamıyor. Borcunu, harcını öteleyerek üretimini sürdürüyor canhıraş.

***

Görünen o ki; borçlarını ödeyemez duruma düşen ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin haciz kıskacı altında inleyen çiftçi de batırıldı sonunda. Uzunca süredir ürünlerini değerinin altında satan çiftçi tarım ilacı, gübre ve diğer girdi satıcılarına borçlu olduğunu, bankalardan kullanıp da ödeyemediği borçlar nedeniyle, ekmek teknesinin baş tacı tarlasına traktörüne hatta hayvanına haciz koyulduğunu söylüyor ‘sesimizi duyun artık’ diyor da. Duyan varsa.

***

Artık çiftçilik, köylü için taşıması zor bir yük haline gelmiş. Ne olacaktı ki; kuru soğanından tutun da sarımsağına, patatesine kadar pek çok ürün ithal edilir olmuş. İthal edilen patatesi satan üretici de ne yapmış, elinde kalan ürününü çöpe atmış. Üretici zararda ürünü çöpte. Hal böyle olunca da para kazanamayan çiftçi, borcunu ödeyememiş. Nasıl ödesin? Kazanırsa öder. Ama ne bankası ne de Tarım Kredi Kooperatifi, çiftçi kazansın da borcunu ödesin diye beklemiyor. Elbirliği ile çiftçi batırıldı vesselam.

***

Peki, ne yapsın çiftçi? İşte bu uzman görüşü ve önerisi ‘çiftçiler örgütlemeli, çiftçilerin ürün bazında üretici örgütlenmelerini kurmalarına öncülük yapılmalı’.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres