SON HABERLER :
Festival coşkusu 'Romeo ve Juliet' büyüledi Kaleiçi’nde yoga Mankenler moda şovunda Dünya Şampiyonu serada çalışıyor
Yeni modelin adı esnek çalışma!
Antalya Ekspres

Hayırdır ne oldu, gitmişti geri dönüyor. Dönen ne? Tam Gün Yasası. U dönüş de diyebiliriz. Hani şu 2007-2008’lerde uygulanmaya başlayan Tam Gün Yasası ile üniversitelerde görevli profesörler devlet hastanelerinde ve şehir hastanelerinde görev yapamaz duruma getirilmişti ya, şimdilerde durum yine değişiyor ve profesörlerin devlet hastanelerinde görev yapabilmelerinin önü açılıyor. Sağlık politikaları da tıpkı eğitim politikaları gibi yap boz oldu ne dersiniz?

* * *

‘Tam Gün’de yine eskiye dönülüyor. Sağlık Bakanlığı diyor ki anladığımız kadarıyla, o dönem arz talep dengesi bozuktu sistem bunu gerektirdi, zorlayıcı tedbirler alındı ve arz-talep belli doygunluğa ulaştı. Eee şimdi ne olur, Tam Gün Yasası geri döner. Ama yeni modelin adı da ‘Esnek Çalışma Modeli’ olur. Ancak bu model yepyeni bir model, Bakanlık böyle diyor da sanki biraz eski sisteme benziyor gibi. Üniversitelerde görev yapan profesör, görevini yerine getirdikten sonra, şehir hastanelerinde de görev yapabilecek. Acaba amaç şehir hastanelerini mi kurtarmak?

* * *

Sanırız Bakanlık, mevcut sitemin pek yeterli olmadığı görüşünde ki sağlık sisteminin nasıl daha verimli hale getirilmesi konusunu masaya yatırdı ve ‘Esnek Çalışma Modeli’ni geliştirdi. Şehir hastanelerinde ve devlet hastanelerinde tedavi alan hastaların lehine olur. Zira Tam Gün Yasası ile üniversitelerde hasta bakamayan profesörlerin muayenehanelerine gitmek her babayiğidin harcı değil. Geri adım atan Tam Gün sistemi tam da bu nedenle hastanın lehine oldu.

* * *

Ankara’nın açıklaması bu yönde. Gereklilik ve de halka sağlık açısından en iyisini verebilmek. Hani akla da şu soru gelmiyor değil, peki neden o zaman sistem değişti ki? Gelen gideni mi arattı? Sağlık politikalarında bu gelgitler aklımızı karıştırıyor beyler.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 33 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres