SON HABERLER :
Alanyaspor-Denizlispor: 3-2 CHP Antalya İl Başkanı Bayar görevden alındı Antalya'da otelde korona virüs tedbirleri unutuldu      Ekipler kaçak avcılara göz açtırmıyor  Başkan Böcek aylar sonra ilk kez mecliste
Yok artık!
Antalya Ekspres

FOX’un 19.00 Ana Haber bültenini izlerken, farkında olmadan kurduğum kısa cümleler ‘vay be’, ‘yok artık’, ‘hadi canım’. Neden hayret ediyorsam. Hemen her gün her ana haberlerde duyduğumuz gidişat bu. Pandemi nedeniyle yalpalayan ekonomi, tavuğun kanadına bile gelen zam. Ve de en vahimi çığırından çıkan ve istikrarlı (!) şekilde artmaya devam eden işsizlik. Özellikle de genç işsiz sayısı umutsuz vaka. İşsizlik oranı falan da hikaye. Rakamlar değil, yaşanan apaçık ortada, İşte buyurun acıtan bir haber daha, pandemi döneminde uygulanan Kısa Çalışma Ödeneği 31 Mart’ta sonlandırılıyormuş. Geriye kalan ise, hem işsiz hem parasız.

***

Verilere göre, bir buçuk milyon kişi yararlanıyormuş Kısa Çalışma Ödeneği’nden. Pandemi döneminde çalışana verilen ödenek, 31 Mart’ta son kez ödenecekmiş. Peki, ödenek sonlandırılınca ne olacak? İşin uzmanlarına göre ‘işsizlik artacak’. İyi de yaşanan ne? İşsizlerin, ekmek kapısı aramaktan yorulan ve tükenen ruhu bedeni. Bunu görmek için istatistiki bilgileri hafızlamaya gerek var mı?

***

Yaşadığımız, gördüğümüz o ki pandemi, ekonominin zaten yolunda gitmeyen ayarının hepten bozulması. Kapanan işyerleri, nadasa çekilen yatırımlar, yok olan alım gücü ve dahi çığ gibi büyüyen işsizlik. Özellikle de işsiz gençlerin gelecek umutlarını da, kurdukları hayallerini de yok edip götürdü. Şöyle bi yakın çevrenize bakın, neredeyse her on gençten biri işsiz. Diplomalı veya diplomasız. Geleceği için umutları tükenen gençler işte değil, İŞKUR kapısında veya mobil iş arama stantlarında. Ve de ‘ne iş olsa yaparım’ noktasında. İşsiz ‘açım iş istiyorum’ diyor, ekonomistler ‘gidişat iyi değil’ diyor. Bu nasıl bir çaresizlik.

***

Uzmanlar ille de üretim diyor ya, üretenin hali de zor. Misal çiftçi bankalara, Tarım Kredi Kooperatiflerine ödeyemediği borcu nedeniyle tarlasında değil, icra dairelerinde. Bu arada, kuyruğu tutulamayan enflasyon. Akşamdan sabaha gelen zamlar. Marketlerdeki ucuz etlere de kaşın gözün arasında zam gelmiş. Tavuğun kanadı bile zam görmüş. Bırakın kasabı falan.
İşte durum ahval bu. Amaç yaşananları dramatize etmek değil. Ama yaşadıklarımız ve yaşayacaklarımız da dibe vurmanın ete kemiğe bürünmüş hali.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found